Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İslam dünyası tek vücut olmalı

20.05.2010 13:19
İKT Genel Sekreter İhsanoğlu, İKT 37. Dışişleri Bakanları Toplantısında İran'ın uranyum tasına ilişkin anlaşmadan memnuniyet duyulduğunu söyledi.

İKT Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu, Tacikistan'ın başkenti Duşanbe'deki Dışişleri Bakanları Toplantısı'nda  İslam dünyasının bütün meselelerinin görüşüldüğünü, Filistin ve Kudüs'teki barış süreci, Afganistan, Darfur, Irak ve Irak'taki seçim sonrası huzursuzlukların da ele alındığını kaydetti. İran Dışişleri Bakanı Manuçehr Mutteki de, İslam dünyasında birlik, beraberlik ve işbirliğinin geliştirilmesini istedi.

İslam Konferansı Teşkilatı (İKT) Genel Sekreter Ekmeleddin İhsanoğlu, İKT 37. Dışişleri Bakanları Toplantısında İran'ın uranyum tasına ilişkin anlaşmadan memnuniyet duyulduğunu söyledi. İhsanoğlu, Tacikistan'ın başkenti Duşanbe'deki Dışişleri Bakanları Toplantısını değerlendirdi.

Toplantıya dün "çok sevindirici bir haber" ile başladıklarını kaydeden İhsanoğlu, "Bu da Türkiye ve Brezilya'nın arabuluculuğuyla gerçekleştirilen nükleer yakıt takası anlaşması. Konuşmalarımda da belirttiğim gibi bu anlaşma bütün üye ülkeler tarafından büyük bir memnuniyetle karşılandı. Biz İKT olarak buna destek verdik. Bugün de İran Dışişleri Bakanı Manuçehr Mutteki, İKT'nin desteğinden bahsederek duyulan memnuniyeti ve önemi dile getirdi" diye konuştu. İhsanoğlu, bu toplantının İKT tarihinde çok önemli bir yeri olacağını belirterek, ilk kez bir Orta Asya ülkesinde toplanıldığını hatırlattı. Tüm taraflarında bundan büyük memnuniyet duyduğunu anlatan İhsanoğlu, Tacikistan Devlet Başkanı İmamali Rahman'ın dün toplantıya sabah ve akşam olmak üzere iki kez geldiğini söyledi.

Bu haber toplam 1002 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri