Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İKT'den ateşkes çağrısı

28 Aralık 2008 / 18:31
İslam Konferansı Teşkilatı, Gazze`de şiddetin sona ermesi için BM`i gerekeni yapmaya çağırdı
İslam Konferansı Teşkilatı (İKT) Genel Sekreteri Prof. Dr. Ekmeleddin İhsanoğlu, uluslararası toplumu, BM Güvenlik Konseyi'nin Gazze'deki şiddetin derhal sona ermesi ve ateşkesin sağlanması çağrısı çerçevesinde gereken her şeyi yapmaya davet etti.

İKT'den yapılan açıklamada, "İhsanoğlu, Gazze'de benzeri görülmemiş insan kaybına yol açan İsrail'in insanlık dışı hava saldırılarına son verilmesi için BM Güvenlik Konseyi'ni bu konunun peşini bırakmamaya çağırdı" denildi.

Gazze'de İsrail'in devam eden operasyonları sonucu Filistinlilere yönelik temel insan hakları ihlallerinin artması çerçevesinde, İhsanoğlu'nun Cenevre'deki BM İnsan Hakları Konseyindeki İKT grubuyla, İnsan Hakları Konseyini olağanüstü toplantıya çağırması yönünde istişarelerde bulunduğu bildirildi.

Bu arada, İKT Genel Sekreterliği'nin, Cidde'de bakanlar düzeyinde bir toplantının hazırlıklarının yapılması için, büyükelçiler düzeyinde İKT İcra Komitesinin gelecek günlerde bir araya gelmesi için hazırlık yaptığı kaydedildi.

Açıklamada, İhsanoğlu'nun, Filistinli grupları ulusal birlik için derhal ulusal diyaloğu sağlamaya çağırdığı da ifade edildi.

Kaynak: AA

Bu haber toplam 886 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri