Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İlaç alım protokolüne bakan resti

29 Temmuz 2008 / 23:22
TEB'e bağlı oda yöneticileri, Sosyal Güvenlik Kurumu ile imzalanan 2008 İlaç Alım Protokolü için Bakan Faruk Çelik'le görüştü. Çelik protokole tavır koydu.
Türk Eczacıları Birliğine (TEB) bağlı 51 eczacı odasının yöneticileri, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ile imzalanan 2008 İlaç Alım Protokolü konusunda Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik'le görüştü.

TEB Başkanı Erdoğan Çolak, SGK'daki görüşmenin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, söz konusu Protokol'e ilişkin Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Maliye Bakanı Kemal Unakıtan ve Sağlık Bakanı Recep Akdağ'ın da imzaladıkları bir tutanak tutulduğunu ve bunu da basına açıkladıkları anımsattı.

''Tutanakta kamu kurum ıskontolarının eczaneler üzerinden alınacağı noktasında 3 bakan ve benim de imzam var'' diyen Çolak, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Ancak geldiğimiz noktada; bunun sanayi tarafından karşılanması ile ilgili bakanlıklar gerekli girişimlerde bulunmuşlar, ama sorunu kısmen çözmüşler. Büyük bir kısmı ortada duruyor. Biz de bunu taşımayacağımızı Sayın Bakan'a anlattık ve protokolün yürürlüğe girmesini istedik. Sayın Bakan da bu protokolün, bu şekliyle yürürlüğe girmesi noktasında gerekli adımı atamayacağını ifade etti. Biz de arkadaşlarla yeniden bir değerlendirme yapacağız.''

-''NİHAİ KARARI YARIN PAYLAŞACAĞIZ''-

Bir gazetecinin ''Sonuçta bu protokol artık yürürlüğe girmeyecek mi?'' sorusu üzerine Çolak, şunları söyledi:

''İmzalanan protokolün gereği olan maddelerden birisi ki bizim önemsediğimiz ve üzerinde ısrarla durduğumuz bir maddeydi, onun yürürlüğü konusunda sorunu çözememişler sayın bakanlar sanayicilerle. Dolayısıyla sorun ortada duruyor. Bu kamu kurum ıskontolarından kaynaklı eczacıların yüzde 3'lük bir kaybı var. Biz aldığımızı taşıyacaktık, ama şimdi o taşıma noktasında yeniden bir zaaf ortaya çıktı ve sorun o kısmıyla kısmen çözülmüş olarak, üçte birlik kısmı çözülmüş olarak sanayiden bir miktar alınmış, ama sorunun tamamını çözebilecek bir miktar da değil o.

Kısmen çözülmüş oluyor, ama büyük bir kısmı duruyor. Biz de eczacılar olarak bunu taşıyamayacağımızı, ilk günden bugüne kadar söyledik. Bunu bugün de ifade ettik Sayın Bakan'a, ama bu noktada çok fazla kamunun bir adım atmayacağını ifade ettiler. Biz de 51 odayla birlikte bu akşam yine toplantıya devam ederek, bu konudaki son nihai kararı yarın sizlerle paylaşacağız.''

Çolak, bir gazetecinin ''Kepenk kapatma gündeme gelebilir mi?'' sorusu üzerine, şunları söyledi:

''O noktalarda olabilir miyiz, ne yaparız, bunu değerlendirmeden bir şey söylemek için çok erken. Çünkü aldığımız, alamadığımız bir takım şeyler var. Bunu ne kadar taşıyabiliriz, nereye kadar sürdürebiliriz, bunları tartışmamız lazım. Geldiğimiz noktayı yeniden bir değerlendirmeye tabi tutmamız lazım. Onun sonucunda ne çıkar, bugünden söylemek yanlış olur, çünkü biz bir örgütüz, örgüt birlikte karar alacaktır.''

AA

Kaynak:
Bu haber toplam 642 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri