Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İlaç firmalarının yeni hedefi:Erler

25 Aralık 2008 / 15:35
Yeni klinik araştırmalar yönetmeliği, yasaklama kamuflajı altında, er ve erbaşların da ilaç kobayı olarak kullanılmasını ilk kez yasallaştırıyor
Taraf uyarmıştı
Taraf’ın bir yıl önce “Hamile Kadınları Kobay Yapacaklar” manşeti sonrası kamuoyu baskısıyla geri çekilen Sağlık Bakanlığı’nın yeni ilaç araştırmaları yönetmeliği yürürlüğe girdi.

Hamile kadınlar kurtuldu
İlaç firmalarının çıkması için yılladır lobi yaptığı yeni yönetmelikten hamile kadınları ve çocukları kobaylaştıracak maddeler iyileştiril ama, bu kez de er ve erbaşlar yönetmeliğe girdi.

Kobaylığa yasal zemin
Yönetmelik önce er ve erbaşların ilaç araştırmalarında kobay olmasını yasaklıyor. Sonra “ama askerleri ilgilendiren ilaçlarsa” diyerek izin veriyor.

Konuyla ilgili Yıldıray Oğur Taraf Gazetesi'ndeki köşesinde şöyle yazdı: Madde önce el çabukluğuyla Medeni Kanun’da sadece mahkûmlar, akıl hastaları, bağımlıları kapsayan kısıtlılık haline, yoğun bakımdaki hastaları, er ve erbaşları ekliyor. Sonra “bunlar üzerinde araştırma yapmak yasaktır” diyor. Ama yine bir “ancak” ile yoğun bakımdaki hastalar ve er ve erbaşlar hangi koşullarda kobay olabilir diye anlatıyor. Yani maddeyle er ve erbaşlar üzerinde ilaç araştırması yapılmasına yasal bir zemin bulunuyor.

Bu araştırma için ise ilacın erleri doğrudan ilgilendirmesi ya da er hastaysa da tıbben başka bir çarenin kalmamış olması gerekiyor. “Bir askeri doğrudan ilgilendirecek ilaç” deyince bunun içine neler girebilir düşünmek gerek. Bir “ve” “veya” ile ilaç firmaları lehine pek çok hükmün değişebildiği bir yönetmelik bu. Ayrıca askerde emir kulu bir erin “ilaç araştırmalarında gönüllük esastır” diyen bir yönetmelik tarafından ne derece korunabileceği de şüpheli.

Bildiğimiz bu yönetmelikten sonra askere giden herkesin “eğer askerlerle ilgili bir ilaç araştırılıyorsa” kobay olarak kullanılabilmesine izin çıktığı.
Kaynak:
Bu haber toplam 994 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri