Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İlaçta Fırtına henüz Dinmedi

03.12.2009 18:04
Eczacılar fiyat indirimine tepkili. Ülke genelindeki 24 bin eczane 4 Aralık (yarın) bir günlük kepenk kapatma eylemi yapılması bekleniyor.
Araştırmacı İlaç Firmaları Derneği (AİFD) tarafından yapılan açıklamaya göre hükümet ve ilaç sektörü arasında yeni fiyat kararnamesi üzerinde uzlaşma sağlandı. Ancak eczacılar fiyat indirimine tepkili. Ülke genelindeki 24 bin eczane 4 Aralık (yarın) bir günlük kepenk kapatma eylemi yapılması bekleniyor.

Buna göre, orijinal ve jenerik ürün fiyatları referans ülke fiyatının en fazla yüzde 66'sı kadar olacak. Türkiye'de jeneriği olmayan orijinal ürünlerin fiyatlarında da yüzde 12 ek indirim yapılacak.

Öte yandan Türk Eczacılar Birliği'nin kararıyla ülke genelindeki 24 bin eczane 4 Aralık (yarın) bir günlük kepenk kapatma eylemi yapacak. Eylem sırasında sadece nöbetçi eczaneler açık olacak.

İlaç giderlerini azaltmaya dönük yeni düzenleme yürülüğe giriyor. Bugünden itibaren ilaç fiyatları düşecek. Ancak eczaneler ellerindeki stoklar nedeniyle zarar edeceklerini savunarak, kepenk indiriyor. Ekonomi yetkilileri ise "İlaç tüketimi çok hızlı artıyor bu da firmalara kar olarak yansıyor. Eczacıların kar haddinde değişiklik olmayacak. Tepkileri fiyatların düşmesinden kaynaklanıyor" diyerek geri adım atılmayacağını bildirdi.

BAKAN DİNÇER ECZACILARI UYARDI

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer, yarın yapılacak eczacı eyleminin vatandaşı etmeyeceğini umduğunu belirterek, "İnşallah mağdur etmezler, mağdur ederlerse sözleşmelerimizden kaynaklanan hükümler neyse onu uygulayacağız" dedi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer, Türkiye İnşaat Sanayicileri İşveren Sendikası'nın (İNTES) düzenlendiği geleneksel toplantı öncesinde basının eczacıların kepenk kapatma eylemine ilişkin sorularını yanıtladı.

DİNÇER, İLAÇ SANAYİ İLE YAPILAN PROTOKOL METNİNİ GÖSTERDİ

Bakan Dinçer'in belgelerle geldiği görülürken, sorular esnasında Bakan Dinçer kameralara ilaç sanayiyle yapılan protokol metnini gösterdi. Dinçer, eczacıların daha önceki dönemde ilaç fiyatlarında meydana gelebilecek düşmeden dolayı ortaya çıkacak zararın telafi edilmediğine ilişkin serzenişleri anımsatarak, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Biz bunu ilaç sanayinde konuşurken gündeme getirmiştik. Bizim yaptığımız mutabakatta ilaç sanayinin fiyatların düşmesinden kaynaklanan eczacıların zararlarını telafi etme sözü var. Biz bunu sadece söz olarak değil. Aynı zamanda yazılı olarak da kendilerinden aldık. Eczacılarımızın herhangi bir tedirginlik duymalarını gerektirecek bir durum yok. Eczacıların raflarındaki ve diğer stoklarındaki ilaçlarda fiyat farkından dolayı ortaya çıkabilecek her türlü zararı ilaç sanayi karşılayacak, bu bizim ilaç sanayiyle yaptığımız protokolün metnidir."

"FİYAT FARKINDAN DOĞAN HER TÜRLÜ ZARAR KARŞILANACAK"

Sözleşmenin "şifahi değil yazılı olarak" kayıt altına alındığını belirten Dinçer, uygulanmadığı takdirde sözleşmeyi tek taraflı iptal etme haklarının olduğunu ifade etti. Fiyat farkından doğan her türlü zararın karşılanacağını vurgulayan Bakan Dinçer, rakamsal tahminde bulunamayacağına dikkat çekti. Dinçer, "Çünkü her eczanenin rafında ve stoğunda ne kadar ilaç var onu bilemiyorum. Ama ne kadar olursa olsun ister bir kuruş bir milyar lira hiç fark etmez aradaki farkı telafi edeceğiz" diye konuştu.

Bu güne kadar yapılan bütün düzenlemelerde eczacılıkla ilgili fiyat değişikliği uygulanmasının karardan 45 gün sonra yapıldığını belirten Bakan Dinçer, 18 Eylül tarihinde yapılan fiyat kararnamesiyle eczacılara stoklarını eritebilecekleri 45 günlük süreyi tanıdıklarını kaydetti. 2 Kasım'da yürürlüğe girecek düzenlemeyi ek süre talep edilmesi üzerine 1 ay uzattıklarını ifade eden Dinçer, 4 Aralık tarihinin uzatılmış süre olduğuna vurguladı. Bakan Dinçer, bunun kamuya maliyetinin 217 milyon lira olduğunu söyledi.

ECZACILARDAN YÜZDE 1.5'LİK FEDAKARLIK TALEBİ

Eczacıların kendi karlarından yüzde 1.5 fedakarlık yapmalarını isteyen Bakan Dinçer, bu yapıldığı takdirde bir sorun olmayacağını düşündüğünü kaydetti. Bakan Dinçer, "Biz eczacıların her birisiyle ilgili sorunları çözme konusunda onlarla beraber olacağımızı ve yardım edeceğimizi kendilerine açıkça söylemiştik. Onların zararı bizim zararımız, biz onlarla ilgili gerekli tedbirleri aldık. Almaya da devam edeceğiz, onlar da biraz anlayışla karşılamalılar" dedi.

Yarın yapılacak eczacı eyleminin vatandaşı mağdur edip etmeyeceğinin sorulması üzerine Dinçer, eczanelerin vatandaşları mağdur etmeyeceğini umduğunu belirterek, "İnşallah mağdur etmezler, mağdur ederlerse sözleşmelerimizden kaynaklanan hükümler neyse onu uygulayacağız" dedi.

ECZACILAR SGK ÖNÜNE İŞYERLERİNİN ANAHTARLARINI BIRAKTILAR

Yarın 1 günlük işyeri kapatma eylemi gerçekleştirecek eczacılar, Adana'da Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) önüne işyeri anahtarlarını bıraktılar. Bazı eczacılar da anahtarları kurum önüne fırlattı.

Eczacılar, Adana Eczacı Odası önünde toplanıp "AK Parti şaşırma sabrımızı taşırma, tüccar değiliz." sloganları atarak İnönü Parkı'na kadar yürüdü. Eczacı Odası Başkanı Burhanettin Bulut, burada yaptığı açıklamada, sağlıkta israfa karşı olduklarını ancak akılcı olmayan tasarrufa karşı olduklarını bildirdi. Hastaların muayene, fark, mükerrer ücret ödemesini adil bulmadıklarını anlatan Bulut, "İlaç fiyatı düşüşüne karşı değiliz ama düşüşün bedelini hastalarımız ve eczanelerimizin ödemesine karşıyız. Muayene ücretlerini artıran, birinci basamak sağlık hizmetlerini paralı hale getiren, sağlık çalışanlarının güvenceli çalışma haklarını ortadan kaldıran, eczaneleri kapatmaya zorlayan ve kamu hastenelerini işletme haline dönüştüren bir yaklaşımın tasarruf değil yıkım yarattığına inanıyoruz. Sosyal devlet anlayışında bir sağlık politikası talep ediyoruz." dedi.

Eczacılar, daha sonra temsili bir anahtarı SGK'nın İsmet İnönü caddesi üzerindeki binasına bırakıp olaysız dağıldı.

NEDEN KARŞI ÇIKIYORLAR?

Hükümet, 18 Eylül'de orijinal ve jenerik ilaç fiyatlarında indirime gitti. Kasım başında yeni uygulanması gereken ilaç kararnamesi, eczacıların ellerindeki stoku gerekçe göstermeleri nedeniyle 4 Aralık tarihine ertelendi. Ancak eczaneler yeni tarihe de itiraz ediyor. Devlet yaptığı orjinal ilaç alımlarında belirlenen referans fiyata yüzde 11 iskonto uyguluyor. 4 Ocak'tan itibaren devletin çıkardığı yeni genelgeyle uygulamaya konan yeni sistemle, orijinal ilacın fiyatı referans fiyatın yüzde 60'ına indiriliyor.

Sabah/Ajanslar
Bu haber toplam 1706 defa okunmuştur

Etiket(ler): , , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri