Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

'İlaçlama keneleri daha da artırıyor'

17 Haziran 2008 / 19:57
Son günlerde giderek artış gösteren kene vakaları halkı tamamı ile korku içerisinde bırakan kenelerle mücadele ilaçlamanın keneyi daha da artırdığı uyarısında bulunuldu.
Kocaeli merkez İzmit Belediyesi'nin Çevre Sağlık Komisyonu üyeleri son günlerde artan ve paniğe neden olan kenelerle mücadele konusunda neler yapılabileceğini tartışmak için bir araya geldi. Meclis üyesi Mustafa Dağ yönetiminde gerçekleştirilen toplantıda Kocaeli Tarım İl Müdürlüğü yetkilileri, ilaçlamanın keneyi daha da artırdığı uyarısında bulundu.

Son günlerde birbiri ardına meydana gelen kene vakaları halkı tamamı ile korku içerisinde bıraktı. Kocaeli'nin Merkez İzmit Belediyesi Çevre Sağlık Komisyonu'nun kene vakalarına ilişkin yayınladığı raporda, kenelere karşı sürdürülen ilaçlama faaliyetlerinin kene ile mücadelede faydadan çok zarar getirdiği belirtiliyor.

Konu ilgili açıklama yapan komisyon üyelerinden Veteriner Hekim Metin Durmuşlar, "İlaçlama keneyi daha da artırıyor; çünkü ilacın da etkisi ile kenenin en büyük düşmanı karıncalar ölüyor. Kene ile mücadelede ilaçlama kesin çözüm değil. Kene ile ilgili kurumsal mücadele kadar kişisel mücadele de önemli. Kenelerin bulunduğu yeşil alanlarda daha kontrollü gezmek gibi tedbirler almak gerekir." dedi.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Sağlık İşleri Daire Başkanlığı'nda Veteriner Hekim olarak görev yapan Rauf Kadıoğlu ise Büyükşehir ve İzmit Belediyesi'nin kene ile mücadele konusunda halkı bilinçlendirme ve tedbir konusunda gerekli adımları attığını belirterek, "Kene bu ülkede her zaman vardı. Yeni ortaya çıkmış değil. Kuşkusuz dikkatli olmak gerekir, ama abartmamak da lazım" şeklinde konuştu

Kaynak:
Bu haber toplam 772 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri