Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İLAÇTA SORUN ÇÖZÜLDÜ

01 Temmuz 2008 / 07:34
Sosyal Güvenlik Kurumu ile eczaclar arasında yürütülen 2008 İlaç Alım Protokolü'nde uzlaşma sağlandı.
Çalışma Bakanı Faruk Çelik, “2008 İlaç Alım Protolü” görüşmelerinde anlaşma sağlandığını söyledi. Bakan Çelik, Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Türk Eczacıları Birliği (TEB) Başkanı Erdoğan Çolak ve çeşitli ilaç firmalarının yetkilileri, Çalışma Bakanlığında akşam saatlerinde bir araya geldi. Yaklaşık 3.5 saat süren toplantının ardından gazetecilere açıklama yapan Bakan Çelik, birkaç aydır TEB başkan ve yetkilileri ile Çalışma Bakanlığı arasında görüşmeler yapıldığını hatırlatarak, “2008/2009 yılı İlaç Alım Protokolü uzlaşma ile sonuçlanmıştır. Bu uzlaşma kararları, 1 Temmuz'dan itibaren geçerli olacaktır” dedi.
ISKONTO ORANLARI DEĞİŞTİ

Görüşmelerde, TEB Başkan ve yöneticilerinin ağırlıklı olarak 2 konu üzerinde durduklarını ifade eden Çelik, şunları kaydetti: “Bunlardan bir tanesi kamu kurum ıskontolarının ve bu ıskontoların eczacılara getirdiği külfetin ortadan kaldırılmasıydı. 1 Temmuz itibariyle kamu kurum ıskontolarında, eczacıların aleyhine gelişen durum ortadan kaldırılacaktır. İkinci talepleri ise kademeli olan eczacı ıskontosu konusudur. Yeni düzenleme ile 0-350 milyar arasındaki ciroda yüzde 1 ıskonto, 350-600 milyar arasındaki ciroda yüzde 2 ıskonto, 600-900 milyar arasındaki ciroda yüzde 3 ıskonto, 900 milyarın üzerindeki cirolarda ise yüzde 4 ıskontoda uzlaşmış bulunuyoruz.”

ECZACILARDAN TEŞEKKÜR

Türk Eczacıları Birliği Genel Başkanı Erdoğan Çolak da yoğun bir süreç yaşadıklarını belirterek, “Görüşmelerde, Çalışma Bakanı Çelik'in yakın ilgisini gördük. Gelinen aşamada, Maliye BakanıKemal Unakıtan, Sağlık Bakanı Recep Akdağ da gerekli katkı ve desteklerini verdiler. Sonuç olarak, meslektaşlarımızı rahatlatacak bir karar çıkmıştır. Özellikle, düşük cirolu eczanelerimiz rahatlamışlardır” dedi. Görüşmelerden, “vatandaşları sıkıntıya sokmayacak bir karar çıktığını”belirten Çolak, “Yarından (bugünden) itibaren, tüm vatandaşlar, çok rahat bir şekilde eczanelerden ilaçlarını temin edebileceklerdir” diye konuştu.


Ortak akıl egemen olacak

Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin sağlık kuruluşlarıyla yaşanan sorunların ortak akılla çözüleceğini söyledi. Şahin, dün yapılan Bakanlar Kurulu toplantısının ardından yaptığı açıklamada İstanbul'da 140 hastanenin yüzde 30 katkı payı gerektiren anlaşmayı imzalamayacaklarını açıklamalarının Kurul gündemine gelmediğini açıkladı. Şahin, hastanelerin kararıyla ilgili ise şunları söyledi: "Zannediyorum, bu sorunla ilgili Sağlık Bakanımız bizzat konuyla ilgileniyor. Sağlık alanında hükümetimiz, gerçekten vatandaşımızın sağlık hizmeti alırken işini kolaylaştırma bakımından önemli adımlar attı. Bu adımlardan geri dönüş olamaz. Biz sağlık alanında daha da iyileştirmeler yapmayı hedeflemiş bir hükümetiz. Dolayısıyla sağlık kuruluşlarıyla oturacağız, Türkiye şartlarını da dikkate alarak konuşacağız. Ve daha önce de olduğu gibi, mutlaka ortak akıl egemen olarak ortak bir çözüm bulunacaktır. Bugün Eczacılar Birliği ile yapılmakta olan çalışmada olduğu gibi."


Kaynak:
Bu haber toplam 712 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri