Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İlk 50'e giren icatlar

01 Ocak 2009 / 09:04
Amerika'nın ünlü Time dergisi, 2008 yılının en iyi 50 icadını seçti.
Amerika'nın ünlü Time dergisi, 2008 yılının en iyi 50 icadını seçti. Dünyanın en iyi icatları listesinde helektrikle çalışan otomobil, evde yapılabilen DNA testi, web siteleri yer alıyor...

Evde DNA testi
Times'ın yayınladığı listeye göre yılın öne çıkan buluşu satın alınabilir kişisel DNA testi oldu. Google'ın kurucularından Sergey Brin'in eşi Anne Wojcicki tarafından kurulan müşteri gen testi servisi 23andMe'nin sunduğu hizmet yılın en iyi buluşu seçildi.

Kullanıcılar satın alacakları kit ile DNA analizi yapacak, salya-tükürük örneğini firmanın laboratuvarına yollayarak maksimum 1.5 ay içerisinde sonuç alabilecek. Müşteriler, karakter özellikleri ve vücut sağlıklarıyla ilgili son durumu ve olası ihtimalleri öğrenebiliyorlar. Aralarında kalp krizi, prostat kanseri, göz ve saç rengi, böbrek rahatsızlıkları, astım, alkole yatkınlık ve zararlı madde alışkanlığı gibi son sağlık durumu ve karekteristik pek çok özelliği öğrenebiliyor.

Elektrikle çalışan otomobil
Amerika'da geliştirilen ve seri üretime geçilen yüzde 100 elektrikle çalışan Tesla Roadsters dolu batarya ile yaklaşık 354 kilometre yol gidilebiliyor. Time dergisi tarafından yılın en iyi ikinci buluşu seçilen bu araç Tesla Roadster, 3.9 saniyede 96 km hıza ulaşabiliyor. Kilometre başına elektrik sarfiyatı ise 2 kuruştan daha az. Tesla Roadsterı gece garajda şarj ediliyor ertesi gün yaklaşık 354 kilometre yol gidebiliyorsunuz. Tesla sportster'in maliyeti 98 bin dolar.

Dizilere internetten takip
Bir tür internet televizyonu olarak sayılan hulu.com internet sitesi 2008'in en iyi buluşları sıralamasında dördüncü oldu. En popüler online video sitelerinden biri olan hulu.com, özellikle yüksek kalitede dizi ve sinema filmleri ile gündemden hiç düşmüyor. İzleyicilere birçok filmi ve televizyon dizisini bedava izleme imkanı sağlayan site, YouTube'un en büyük rakiplerinden. Bir tür internet televizyonu sayılan hulu. com'un YouTube'dan farkı, hazır videoları yayınlayıp kişisel videoları yayınlamaması.

Cern’de büyük patlama
Dünyanın en büyük parçacık hızlandırıcısı "Büyük Hadron Çarpıştırıcısı"yla (LHC) yapılan deneyin ilk aşaması listeye beşinci sıradan girdi. Cern’de yapılan deney, 13,7 milyar yıl önce meydana geldiği düşünülen Büyük Patlama'dan hemen sonraki kainatın başlangıç şartlarını oluşturarak, maddenin sır perdesini aralayabilmeyi amaçlıyor.
Kaynak:
Bu haber toplam 5396 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri