Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İlk Bomba Tuzaktı İkincisi Vurdu

28 Temmuz 2008 / 09:43
Olay "daha çok nasıl insan öldürülür" biçiminde kurgulanmış ve iki aşamalı plan yapılmış.
Güngören'deki patlamalardan ilki bir telefon kulübesinin yakınında meydana geldi. Bu küçük patlamayı izlemek için toplanan kalabalığın arasında 15 dakika sonra ikincisi patladı.

İlk patmalada neredeyse kimse zarar görmedi. Ancak meydana bine yakın insan toplandı ve hain planın ikinci aşaması gerçekleştirildi. İnsan selinin ortasında ikinci bomba patladı ve ortalık kan gölüne döndü.

İlk patlama dün gece saat 21:45 sıralarında Güngören Güven Mahallesi, Menderes Caddesi üzerinde trafiğe kapalı alanda meydana geldi. Telefon kulübesinin yakınındaki patlamayı izlemek için çok sayıda kişi olay yerine toplandı. Meraklı kalabalık ne olup bittiğini öğrenmeye çalışırken 15 dakika sonra daha büyük bir patlama oldu.

Şiddetli patlama camları indirdi

İkinci patlamanın şiddetiyle ortalık kan gölüne döndü. Civardaki binaların camları kırıldı, çöp kutuları konserve kutusu gibi ezildi. Çok sayıda kişi kanlar içinde yere yığıldı.

Bir buçuk saat sonra 3'üncü bomba ihbarı

Polis “3'üncü bomba var” diyerek kalabalığı dağıtıp olay yerini boşalttı. Ancak birkaç saat sonra üçüncü bombanın olmadığı açıklandı. Polisin kalabalığı dağıtmak için böyle bir açıklama yaptığı tahmin ediliyor. İstanbul Valisi Muammer Güler, ilk açıklamada patlamanın bir terör saldırısı olduğunu söyledi. İncelemeye alınan MOBESE kameralarının kaydettiği görüntülerde şüpheli paketlere rastlandı.

Jammer'la cep telefonları kesildi

Olay bölgesine cep telefonu sinyalini karıştıran jammer getirilerek cep telefonları kesildi. Uzaktan kumandalı olası bombaların patlamasının engellenmek amacıyla sinyallerin güvenlik nedeniyle kesildiği sanılıyor.

Polis: Bombaların ikisi de zaman ayarlı

Polis her iki bombanın da zaman ayarlı olduğu ihtimali üzerinde duruyor. Olaydan hemen sonra ikinci patlamaya canlı bombanın neden olduğu tahmin edilmişti. Ancak canlı bomba olmadığı açıklandı.

Üçok ve Kışlalı'yı öldüren RDX bombası

Bombaların 'gizli servis bombası' olarak anılan RDX tipi olduğu açıklandı. Daha önce bu tip bombalar Bahriye Üçok ve Ahmet Taner Kışlalı'nın suikastlarında ve 14 Temmuz 2004'te 2 turistin öldüğü Sultanahmet'teki patlamada kullanılmıştı.

Etkisi TNT'den 1.5 kat daha fazla

RDX, patlayıcıların en etkililerinden biri olarak değerlendiriliyor. TNT'den 1.5 kat daha güçlü ve ateşlenmesi çok daha kolay olan RDX, ağır tahriplere neden oluyor. 1.55 gram RDX'in, tek başına saniyede 8.5 kilometre hızla patladığı hesaplanıyor. Bu da ses hızının 30 katı olarak açıklanıyor. Son dönemlerde özellikle PKK'nın RDX patlayıcı kullanarak eylemler düzenlediği biliniyor.

Korkudan saklanan 3 kişi gözaltına alındı

Polis olaydan sonra 3 kişiyi gözaltına aldı. Ancak şüphelilerin patlamadan korkup saklandıkları anlaşıldı.

GÜNGÖREN'İN EN KALABALIK CADDESİ

Patlamanın olduğu Menderes Caddesi, tıpkı İstiklal Caddesi gibi trafiğe kapalı ve halkın eğlence için geldiği bir cadde. Caddenin bu özelliği patlamadaki can kaybını artırdı. Patlamanın ardından olay yerine gelen Güngören Belediye Başkanı Şakir Yücel Karaman, “Burası Güngören'in en kalabalık caddesi, insanlar aileleriyle akşam saatlerinde bu caddede geziyorlar, oturuyorlar. İlk patlama olduktan sonra etraftaki vatandaşlar da toplandı ve o sırada ikinci patlama meydana geldi” dedi. Patlamanın ardından terörü lanetleyen ve protesto eden vatandaşlar, evlerinin camlarına ve balkonlara Türk bayrakları astı.

Kaynak:
Bu haber toplam 898 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri