Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İlk İslami parti kuruldu

12.11.2009 09:32
İspanya'da kurulan 'İspanya Rönesans ve Birlik Partisi', ülkenin ilk İslami partisi olma özelliğini taşıyor.

İspanya'da kurulan ilk İslami siyasi parti, 2011 yılında yapılacak belediye seçimlerine hazırlanıyor. Mustafa Barrak tarafından kurulan Rönesans ve İspanya'nın Birliği Partisi (RUSP), seçimler sonrasında bazı önemli belediyelerde temsilcilik kazanmayı hedefliyor.

 

El-Hecira Müslüman topluluğunun üyesi ve İspanya İslam Konseyi'nin finansörü de olan Barrak, sadece sayıları 1 milyon 300 bine ulaşan Müslümanların değil, ülkenin yüzde 10'unu oluşturan göçmenlerin de oylarına talip olmuş durumda.

 

ANSAmed'in haberinde, partinin tüzüğünde herhangi bir bölgenin temsilcisi olmadığı vurgulanırken, İslam'ın da siyasi faaliyetlerinin temeli olarak görüldüğü ifade ediliyor. Parti İspanya Anayasası'na bağlılığını bildirerek, terörizmi de reddediyor. Parti belediye başkanlıklarını kazanmaktan ziyade, belediye meclislerine girebilmeyi hedefliyor.

 

İspanya'daki İslam Konseyi, çoğu İspanyol mühtedilerden oluşan üyelere sahip. İspanyol mühtedilerin Yamaa İslamica-Liga Morisca adında bir grupları da bulunuyor.

 

İspanyol Hükümeti ise gelişmelerden endişe duyduğunu gizlemiyor. Hükümetin en büyük korkusu ise partinin Müslümanların yoğun olarak yaşadığı şehirlerde yönetimi ele geçirip İslami kuralları belediye kuralları olarak uygulamaya kalkmaları.

 

DÜNYA BÜLTENİ

Bu haber toplam 1430 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri