Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İlk kafile 2008 Pekin için yola çıktı

29 Temmuz 2008 / 23:02
Pekin Olimpiyat Oyunları'na katılacak olan Türk olimpiyat takımının ilk kafilesi, İstanbul'da düzenlenen özel bir geceyle uğurlandı.
Yeşilköy'de bulunan WOW Hotels&Convention Center'da gerçekleştirilen uğurlama organizasyonuna, Gençlik ve Spor Genel Müdürü Mehmet Atalay, Çin'in Ankara Büyükelçisi Guxoian Sun, Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi (TMOK) Başkanı Togay Bayatlı, İstanbul Valisi Muammer Güler, teknik direktör Şenol Güneş, Yıldız Tilbe, federasyon başkanları ve olimpiyat takımı kafilesi katıldı.

Organizasyonun evsahipliğini de üstlenen Gençlik ve Spor Genel Müdürü Mehmet Atalay, olimpiyatların önemine değinip, orada yarışmanın, seyirci olmanın bile büyük bir onur olacağını ifade ederek, şunları söyledi:

''Artık son sözü sporcularımız söyleyecek. Biz sporcularımıza hep güvendik, yine güveniyoruz. Atina'ya da bazı yıldızlarımızı geride bırakarak gitmiştik ama hesapta olmayan sporcularımız madalya kazandı. 10 madalyanın 9'unu ilk defa katılan sporcularımız elde etti. Boşluğu dolduracak kahramanlar çıkarabilirseniz asıl o zaman milletsiniz. Bunu Atina'da yaşadık. Sporcularımız ülkemizin yüzünü güldürecektir.''

Atalay ayrıca, (A) Milli Futbol Takımı ile Güney Kore ve Japonya'da ortak gerçekleştirilen Dünya Şampiyonası'nda 3.'lük başarısı yakalayan teknik direktör Şenol Güneş'i özellikle çağırdıklarını ve sporcularla birlikte olduğunu aktararak, ''Onu, oraların bizim için korkulacak yerler olmadığın göstermesi için çağırdık. Ben, Uzakdoğu'da sporcularımızın önemli başarılar kazandıklarını biliyorum'' diye konuştu.

TMOK Başkanı Togay Bayatlı ise, kendisinin 8. olimpiyatı olacağını vurgularken, ''Türkiye, her geçen olimpiyatta bir başka merdiven atladı. Her zaman daha fazla madalya aldı. Pekin'de de aynı şekilde madalyalarımızı artırmayı hedefliyoruz'' dedi.

Öte yandan İstanbul Valisi Muammer Güler, yaptığı konuşmada, 2004 Atina Olimpiyatları'nda olduğu gibi madalya kazanacak sporculara yine altınla ödüllendireceklerini dile getirdi.

Gecede Türk olimpiyat takımı tanıtım filmi ile Yıldız Tilbe tarafından söylenen ''Bize Madalya Yakışır'' adlı parçanın klibi izlenirken, son bölümde Enbe Orkestrası da sahne aldı.

Pekin'de gerçekleştirilecek olan olimpiyatlara Türkiye, 12 dalda 48'i erkek, 20'si bayan toplam 68 sporcuyla katılırken, ilk kafile, organizasyonun ardından otel bölümünden valizlerini aldıktan sonra Çin'e gitmek üzere Atatürk Havalimanı'na hareket etti. Kafile, saat 23.30'da uçakla Pekin'e hareket edecek.

Kaynak:
Bu haber toplam 762 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri