Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Irak'tan ilk sonuçlar geldi

07.03.2010 19:45
Irak'ta genel seçimlerin resmi olmayan ilk sayım sonuçlarına göre, Başbakan Nuri El Maliki'nin liderliğindeki ittifak yüzde 40'la önde gidiyor.

Resmi olmayan ilk sayım sonuçlarına göre, şu ana kadar açılan sandıklardan çıkan oyların yüzde 40'ını Başbakan Nuri El Maliki'nin başkanlığındaki Hukuk Devleti, yüzde 25'ini eski Başbakan İyad Allavi başkanlığındaki Irakiye Koalisyonu, yüzde 18'ini Şii Irak Milli İttifakı, yüzde 7'sini Sünni Irak Uzlaşma Cephesi ve yüzde 4'ünü de İçişleri Bakanı Cevad El Bolani'nin başkanı olduğu Irak Birliği'nin aldığı kaydedildi.

Kesin seçim sonuçlarının açıklanmasının birkaç hafta sürmesi bekleniyor.

Irak'ın genelinde bu sabah yoğun güvenlik önlemleri altında başlayan ve halkın büyük ilgi gösterdiği seçimlerde, oy verme işlemi ülkenin 18 vilayetinde TSİ 16.00'da sona erdikten sonra sandıklar açılmaya başlandı.

Ülkede bulunan 19 milyon seçmenin büyük bölümünün, 51 bin seçim merkezinde oy kullandığı bildirildi. Irak parlamentosundaki 325 sandalye için 167 partiden oluşan 12 koalisyon ve 74 partiden 6 bin 200 aday yarıştı.

Irak genel seçimlerinin şeffaf bir ortamda gerçekleşmesi için Irak devletinin daveti üzerine yüzden fazla ülkeden ve Birleşmiş Milletler, Avrupa Birliği, Arap Birliği, İslam Konferansı Teşkilatı ve çok sayıda uluslararası kuruluştan 500'den fazla gözlemci seçimleri izledi. Türkiye'den de 46 gözlemcinin katıldığı bildirildi.

Bu arada, Iraklı yetkililer sandıkların ve oy sayımının güvenliği için alınan güvenlik önlemlerinin bir süre daha devam edeceğini açıkladı.

Irak İçişleri Bakan Yardımcısı Korgeneral Aydın Halid Beyatlı, araçların trafiğe çıkma yasağının bu akşam yerel saatle 20.00'den yarın sabah 06.00'ya kadar ve sokağa çıkma yasağının da gece 22.00'den yarın sabah saat 06.00'ya kadar devam edeceğini söyledi.

Bağdat güvenlik planı sözcüsü Tümgeneral Kasım Ata da bugün düzenlenen saldırılarda 17 ses bombası kullanıldığını, olası 4 saldırıyı önlediklerini ve saldırı düzenlemek isteyen 5 kişiyi de yakaladıklarını bildirdi.

Bugün başkent Bağdat'ta düzenlenen saldırılarda 38 kişinin öldüğü ve 110 kişinin de yaralandığı belirtildi.

Bu haber toplam 856 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri