Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Başbuğ'dan "Arap" Açılımı

24.05.2010 22:39
Genelkurmay Başkanlığı Şeref Salonu'nda düzenlenen imza töreninde konuşan Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ...

Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ, Türkiye ile Suudi Arabistan arasında imzalanan ''Askeri Alanda Eğitim, Teknik ve Bilimsel İşbirliği Çerçeve Anlaşması''na ilişkin, ''Orta Doğu bölgesinde barışa ve istikrara katkı sağlayacağına inanıyorum'' dedi.

Genelkurmay Başkanlığı Şeref Salonu'nda düzenlenen imza töreninde konuşan Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ, Suudi Arabistan Savunma ve Havacılık Bakan Yardımcısı Prens Khalid Bin Sultan Bin Abdülaziz Al Saud ve beraberindeki heyeti ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

İki ülkenin, kökleri derine inen tarihi, kültürel ve geleneksel bağları paylaştığını belirten Orgeneral Başbuğ, küresel ölçüde barışı ve güvenliği tehdit eden gelişmelerin özellikle aralarında kuvvetli bağlar bulunan ülkeleri iş birliğine sevk ettiğini söyledi. Orgeneral Başbuğ, şöyle konuştu:

''Bu çerçeve anlaşması aynı zamanda kardeşlik, karşılıklı anlayış ve işbirliğine dayalı dostane ilişkilerimizin daha da geliştirilmesini sağlayacaktır.''

ARAPÇA TEŞEKKÜR

Çerçeve anlaşmasının her iki ülkeye ve seçkin silahlı kuvvetlerine faydalı olmasını dileyen Orgeneral Başbuğ, konuşmasını Arapça olarak, ''teşekkür'' anlamındaki ''şükran'' sözüyle tamamladı.

Daha sonra konuşan Prens Al Saud, iki ülke arasındaki derin kardeşlik bağlarının ortak çalışmaları artırmak için itici ve önemli bir güç oluşturduğunu söyledi.

Siyasi, ekonomik ve ticari alanlarda iki ülke arasındaki ilişkiler ve ortaklık ile bu alanlardaki büyümelerin herkesin bu ilişkiye gösterdiği önemin en kuvvetli kanıtı olduğunu belirten Al Saud, bu anlaşmayla iki ülke arasındaki ortaklığın taçlandırıldığını ifade etti.

Konuşmaların ardından Orgeneral Başbuğ ve Prens Al Saud, çerçeve anlaşmasını imzaladı.

AA

Bu haber toplam 1520 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri