Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Başbuğ'a madalya verilmeyecek

07.11.2010 09:42
Genelkurmay Başkanlığı'ndan 30 Ağustos tarihi itibarıyla emekliye ayrılan İlker Başbuğ'a hükümet tarafından ‘Devlet Şeref Madalyası' verilmiyor.

Genelkurmay Başkanlığı’ndan 30 Ağustos tarihi itibarıyla emekliye ayrılan İlker Başbuğ’a hükümet tarafından ‘Devlet Şeref Madalyası’ verilmiyor. Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, CHP Mersin Milletvekili Ali Rıza Öztürk’ün, Başbuğ’a neden Devlet Şeref Madalyası verilmediğine ilişkin sorusuna, “Bu madalya Bakanlar Kurulu’nun teklifi ve Cumhurbaşkanı’nın tevcihi ile verilir” yanıtını verdi.

Genelkurmay Başkanlarına emekli olmalarını ardından ‘Devlet Şeref Madalyası’ verilmeye başlandı. Ancak Genelkurmay Başkanlığı’ndan en son emekli olan Orgeneral İlker Başbuğ’a “Devlet Şeref Madalyası” verilmedi. Hükümet kanadından alınan bilgiye göre, Başbuğ’a ‘Devlet Şeref Madalyası’ vermeme konusunda kararlı olunduğu öğrenildi.

ÇİÇEK'TEN VERMEYECEĞİZ İMASI

Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek emekli Orgeneral İlker Başbuğ'a 'Devlet Şeref Madalyası' verilmeyeceğini net olarak açıklamasa bile ima etti. CHP Mersin Milletvekili Ali Rıza Öztürk, emekli Orgeneral İlker Başbuğ'a neden Devlet Şeref Madalyası" verilmediğini sordu.

Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek ise Başbuğ'a neden madalya verilmediğine ilişkin soruya cevap verirken kanun ve yönetmelikleri hatırlatırken "Bu madalya Bakanlar Kurulu'nun teklifi ve Cumhurbaşkanı'nın tevcihi ile verilir. Soru önergesinde bahsedilen husus da bu kapsamda değerlendirilmelidir" dedi.


 

Bu haber toplam 1106 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri