Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İlker Başbuğdan Üç Garanti

03.09.2009 12:59
Orgeneral İlker Başbuğ Şehit Ailelerine üç mesaj verdi

Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ, iftar yemeğinde bir araya geldiği şehit yakınları ile gazi ve ailelerine demokratik açılım konusunda 3 net mesaj verdi. İşte Başbuğ'un altını bastıra bastıra çizdiği o mesajlar:

1- Dağdaki son terörist etkisiz hale getirilene kadar mücadelemiz sürecek

2- Şehitlerimizle, teröristlerin aynı kefeye konulmasını kabul edemeyiz, devlet de buna izin vermez. (Terörist annesi ile şehit annesinin bir araya getirilmesi) 

3- Türk Milleti, terörist başını ne muhatap alır, ne de affeder

Gazi Orduevi'nde Orgeneral Başbuğ ve eşi Sevil Başbuğ'un ev sahipliğinde verilen yemeğe kuvvet komutanları ile çok sayıda general katıldı. 2.5 saat süren ve 700 şehit yakını ile gazi ve ailelerinin katıldığı yemekte Başbuğ'un konuşması sık sık alkışlarla kesildi. Orgeneral Başbuğ, ailelerin, şehit ve terörist annelerinin bir araya getirilmesine ilişkin itirazlarına şöyle cevap verdi: 

AYNI KEFEYE KONMASINA DEVLET İZİN VERMEZ

"Akan kan dursun istiyoruz ama bu kanı kim akıtıyor ona bakmak lazım. Ülkesi için canını ortaya koyan şehitlerimizle, teröristlerin aynı kefeye konulmasını kabul edemeyiz. Bugün itibariyle 5 bin, 7 bin şehit verdik. Buna neden olanlar elini kolunu sallaya sallaya gezemez. Buna devlet izin vermez."

TSK TERÖRİST BAŞINI MUHATAP ALMAZ

Orgeneral Başbuğ, açılımla ilgili Abdullah Öcalan'ın muhatap alınmasına ve genel affa karşı olduklarını söyleyen şehit ailelerine, "Böyle bir şey söz konusu değil. Türk Milleti ve TSK terörist başını ve terör örgütünü ne muhatap alır, ne de affeder" karşılığını verdi.

Şehit ailelerinin acısını paylaştıklarını belirten Orgeneral Başbuğ, "Amacımız sizin acılarınızı biraz hafifletmek. Ben ve buradaki komutanların hepsi bir dönem teröristlerle mücadelede bulundu. Bizler de şehit olabilirdik. Ama bu şahadet mertebesi bizlere değil sizin evlatlarınıza nasip oldu" diye konuştu.

Bu haber toplam 902 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri