Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

BAŞBUĞ'UN 'NEFES'İNİ KESEN SAHNE

26.10.2009 19:09
'Bugüne kadar terörle mücadelede çekilmiş en güzel filmden biri' dediği Nefes filmi sonrasında gazetecilerin sorularını yanıtladı. Başbuğ filmde en çok etkilendiği sahneyi de anlattı.
'Bugüne kadar terörle mücadelede çekilmiş en güzel filmden biri' dediği Nefes filmi sonrasında gazetecilerin sorularını yanıtladı. Başbuğ filmde en çok etkilendiği sahneyi de anlattı.
İlker Başbuğ'un 'Nefes'ini kesen sahne Orgeneral Başbuğ, Panora Alışveriş Merkezi'ndeki sinemada, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Işık Koşaner, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Eşref Uğur Yiğit, Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Atilla Işık, Kara Kuvvetleri Komutanlığı Kurmay Başkanı Orgeneral Bekir Kalyoncu ile birlikte ''Nefes: Vatan Sağolsun'' adlı filmi izledi.

Başbuğ, ''Belki de terörle mücadele kapsamında bugüne kadar çekilmiş en güzel filmlerden bir tanesi. Sinema teknik olarak güzel. Oyuncular gerçekten güzel oynamışlar'' dedi.

Filmde olayların bir karakolda geçtiğini anlatan Orgeneral Başbuğ, terörle mücadelenin sadece bir karakolla sınırlı olmadığını, operasyonel boyutu da bulunduğunu hatırlatarak, ''İleride aynı grubun operasyonel, kapsamlı bir film çevirebilmesini arzu ederim'' diye konuştu.

''ASKER DE ROBOT DEĞİL, BİR İNSAN''

Filmin, terörle mücadelenin kolay olmadığı konusunda iyi mesaj verdiğini vurgulayan Orgeneral Başbuğ, sözlerini şöyle sürdürdü: ''Terörle mücadele zor. Görüyorsunuz. Bizim de daha önceden ifade ettiğimiz gibi insan odaklı, neticede bu terörle mücadeleyi yapanlar sizler, bizler gibi insan ve bunlar genç insanlar. Elbette bir kere şunu iyi anlamamız lazım; Asker de bir robot değil, bir insan. Bunların özel hayatları, değişik şartları var. En önemlisi de bu bir karakol etrafında senaryoya baktığımız zaman kahraman askerler, subay, astsubay, çavuş, onbaşı ve erler, bu mücadeleyi 365 gün 24 saat yürütüyor. Bunun iyi anlaşılması lazım. Mücadele zorluğu 365 gün 24 saat ve insan odaklı.''

''ŞEHİTLERE BORÇLUYUZ''

Filmin 1993 yılında geçtiğini, kendisinin 1993-1995 yılları arasında bu bölgede görev yaptığını ifade eden Orgeneral Başbuğ, vatandaşlardan 1993-1994 yıllarının gazete arşivlerine tekrar göz atmalarını istedi. Orgeneral Başbuğ, şunları kaydetti: ''1993 hatta 1994 ortalarında belki de sonuna kadar gerçekten bu tip çok olaylarla karşı karşıya kaldık. Çok karakol baskınları yaşadık. Hatırlayın, o zamanki teknolojik olanaklar da şimdi sahip olduğumuz oranda değildi. Bugün 2009'a geldiğimizde elbette terör bugün de devam ediyor ama hiç bir zaman 1990'lı yıllarda yaşadığımız boyutta, şiddette değil, olmaz da. Bunu da iddialı ifade ediyorum. O yıllara Türkiye bir daha tekrar geri dönemez. O zaman soralım; Bunu kime borçluyuz? Bu filmde gördüğünüz gibi, görev, vatan ve ülkesi uğruna canlarını feda eden şehitlere borçluyuz. 5 binin üzerinde şehit verdik bu mücadelede.

90'lı yılları bir hatırlayınız, terör örgütü ne istiyordu? Terör örgütü o zaman Türkiye'nin belirli bölgesini kontrol altına almak, ondan sonra olayları geliştirmek, bağımsız devlet hedefi güdüyorlardı. Bugün neredeler? Bugün aslında terörle artık bu hedeflerine ulaşamayacağını bölücü terör örgütü anladı, gördü. Nerede bugün bağımsız devlet hedefi söyleyenler, bugün niye bunları söyleyemiyor? 1990'lı yıllarda şehirlerimizde güvenlik boyutlarını hatırlayın. Terörle mücadele zor, acı, kanlı. Çünkü, bir noktada silahlı mücadele kolay değil. Bence bu filmin benim açımdan en önemli noktası, 90'lı yıllardaki durumu yansıtıyor. 90'lı yıllarda biz bu tabloları gerçekten çok yaşadık. Çok çabuk unutuyoruz. Ama geçtiğimiz yıllarda da bazı büyük terör olaylarını yaşadık, bu da bir gerçek. Ama hiç bir zaman Türkiye'deki yaşadığımız terör olayları 90'lı yılların boyutunda değildir ve o noktaya tekrar geri dönemez. İşte bunlar, bu şehitlerimizin sayesinde oldu, bunları hiç unutmayalım.''

ETKİLENDİĞİ SAHNE..

Filmde en fazla etkilendiği sahnenin sorulması üzerine Orgeneral Başbuğ, ''Çavuş'un, Atatürk büstüyle ilişkisi beni gerçekten çok etkiledi. Gerçek askerimiz bu'' diye konuştu.

Filmdeki en güzel noktalardan birinin askerin insani boyutunu yansıtması olduğunu belirten Orgeneral Başbuğ, filmde bulutların da çok güzel kullanıldığını söyledi.

Orgeneral Başbuğ, şöyle konuştu: ''Başta yüzbaşının karakola geldiği zaman erleri motive etmek için konuşmaları gerçekten etkileyiciydi. Çünkü doğrudur, yani orada neticede erleri motive etmeniz, hareketlendirmeniz, duygusal konuşmanız lazım. Etkileyici, çarpıcı konuşmanız lazım. Başlangıçtaki personelle yaptığı konuşmalar gerçekten etkileyiciydi.

İnsani boyutu çok güçlü olan bir film. En basitinden bir terörist yaralıya karşı yapılan. İşte Türk askeri budur. Bu gerçek. Yani Türk askeri, Türk Silahlı Kuvvetleri budur.'' Film ekibini kutlayan Orgeneral Başbuğ, ''İyi hazırlanmışlar, çok uğraşmışlar. Bunun devamını isteriz. Çünkü o kitaplarda film çevrilebilecek boyutta senaryolar var, operasyonlarla ilgili çok hikayeler var'' dedi.

Bir gazetecinin, ''O günleri size hatırlattı mı?'' sorusu üzerine Başbuğ, ''Evet çok hatırlattı'' yanıtını verdi.

Milliyet
Bu haber toplam 1560 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri