Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İlkokul kitabında GDO skandalı

08.12.2009 14:17
Çocuklarımız geleceğimize dönük canlı bomba olarak eğitiliyor ama MEB uyuyor. İlköğretim 4. Sınıf Türkçe kitabında çocuklara GDO ürünleri bakın nasıl anlatılıyor.

Genetiği Değiştirilmiş Organizmalar'ın (GDO) Türkiye'de satışıyla ilgili tartışmalar sürerken İlköğretim 4. Sınıf Türkçe kitabında GDO'lu ürünler hakkında övgüyle söz edilip Gen programcılığı ve Tarım mühendisliğinin bu nedenle "Geleceğin en parlak meslekleri" olarak anlatılıyor.

İlköğretim 4. Sınıf Türkçe kitabında "Geleceğin Meslekleri" başlığı altında dünyanın en ünlü dergilerinin "Geleceğin En Parlak Meslekleri"ni kapak konusu yaptığına dikkat çekilirken gelecek 10-15 yıl içinde bazı mesleklerin tamamen ortadan kalkacağı veya büyük bir değişim geçireceği belirtiliyor.

GDO'LU ÜRÜNLER KURTARICI

Geleceğin gözde mesleklerinden bazılarına yer verilen kitapta ilk olarak varlığı bile hala tartışılan GDO'lu ürünleri hızla artan dünya nüfusunu doyurmak için kurtarıcı ürünler olarak belirtilirken gen programcıları ile tarım mühendislerinin geleceğin meslekleri olarak gösteriliyor. İşte o ifadeler:

GEN PROGRAMCILIĞI

"Hızla artan dünya nüfusunu doyurmak için genetik uygulamalarla balık üretimi hızlandırılacak. Sebze ve meyvelerin daha hızlı büyümesi sağlanacak. Bu işlemler yaılırken doğadaki beslenme zincirinin bozulması olasılığına karşı da gözlemciler işbaşı yapacak."

TARIM MÜHENDİSLİĞİ

Tarım Mühendisliği hakkındaysa şu ifadelere yer veriliyor:
"Geçmişteki tarım uygulamaları artık yerini gen mühendisliğiyle ortak yapılan çalışmalara bırakıyor. Yeni yöntemlerle, protein açısından çok zengin ürünler yetiştirilebilecek. Protein ve diğer vitaminlerle zenginleştirilmiş domates yetiştirilecek. İnek, koyun ve keçilerden ilaç yerine kullanılacak süt sağmak mümkün olacak. Bu da tarım mühendisliğinin önem kazanmasını sağlayacak."

MEB NE YAPACAK?

Tarım Bakanlığı'nın yaptığı düzenlemeyle GDO'lu ürünlerin Türkiye'ye girişinin kolaylaştığı yönünde tartışmalar hala güncelliğini korurken Milli Eğitim Bakanlığı'nın bu skandalla ilgili ne yapacağı merak konusu...


Bu haber toplam 1842 defa okunmuştur

Etiket(ler): , , , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri