Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İmam Hatiplere talep patlaması yaşanıyor

07.09.2009 22:20
YÖK'ün katsayı kararı sonrası İmam Hatip liseleri başta olmak üzere diğer meslek liselerine kayıt patlaması yaşanıyor.
Meslek liselerinin önünü açan katsayı değişikliği sayesinde her geçen gün öğrenci kayıtlarında artış gösteren İmam Hatip liseleri artık bu talepleri karşılayamama durumuna gelirken, talep patlaması nedeniyle diploma notuna göre kayıt yapılacağı belirtildi. Kamuoyunda heyecanla karşılanan ve birçok kesimin desteğini alan katsayı değişikliği sonrası aradan kısa süre geçmesine rağmen meslek liselerinin kayıtları geçen yıla oranla yüzde 100'e yakın artış gösterdi.

Doğu Anadolu Bölgesi'nde bu sene en çok öğrenci kaydeden liselerden Patnos Anadolu İmam Hatip Lisesi ise geçmişini aratmıyor. Geçen yıl 95 öğrencinin kayıt yaptırdığı Patnos Anadolu İmam Hatip Lisesi'ne bu sene yaklaşık 300 öğrenci kayıt yaptırdı.

168 kontenjanı olan lise katsayı engelinin kalkmasının ardından kontenjanını fazlasıyla geçti. Okul yönetimi de okulda yeni sınıf açmak ve kontenjanını arttırmak için harekete geçti. Lise, geçen yıl farklı amaçlarda kullandığı salonları bu sene sınıfa çevirmeyi planlıyor.

Kayıt patlaması yaşanan okullardan biri de Van Erciş İmam Hatip Lisesi. Geçen yıl 120 öğrencinin kayıt yaptırdığı okulda bu sene öğrenci kaydı 220'yi buldu. Iğdır İmam Lisesi'ne ise geçen yıl 130 öğrenci kayıt yaptırırken, bu seneki rakam şimdiden 180'i aştı. Van Anadolu İmam Hatip Lisesi'nde ise geçtiğimiz yıl 440 olan kayıt sayısı bu sene 590'ı buldu.

Geçen yıl 40 öğrencinin başvurduğu Ardahan İmam Hatip Lisesi'ne ise bu sene 60 öğrenci ön kayıt yaptırdı. Öğrenci artışındaki talepleri karşılamakta zorluk çeken İmam Hatip liselerine ön kayıtlardan sonra öğrencilerin diploma notuna göre yerleştirme yapılacağını bildirildi.
Bu haber toplam 1974 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri