Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

"İnandığımız oyuncuları aldık"

15 Mayıs 2008 / 08:32
Fatih Terim: Hak ettiğine inandığımız oyuncuları kadroya aldık.

A Milli Futbol Takımı'nın Teknik Direktörü Fatih Terim, açıkladığı kadroya yönelik birtakım eleştirilerin olmasının normal olduğunu anlatarak, "Gönül ister ki 46 oyuncuyu davet edelim." dedi. Ay-Yıldızlı takımın kamp yaptığı Gloria Golf Resort Otel'de bir basın toplantısı düzenleyen Terim, gündemdeki konulara açıklık getirdi.

Tecrübeli çalıştırıcı, tenkit edilen kadro seçimine açıklık getirerek, "İlk kez kadromuzu mevki mevki açıkladık. Her oyuncunun gönlünde Avrupa Şampiyonası'nda oynamak yatar. Bundan daha doğal bir şey de olamaz. Ancak bir teknik adam olarak benim tercihlerim bu oyunculardır. Hak ettiğine inandığımız oyuncuları kadroya davet ettik. Bu oyuncular üzerinde tartışabiliriz. Ama bu oyuncular dışında gelecek sorulara sadece üslubunca cevap verilebilir. Portekiz'de Maniche'nin kadroya neden alınmadığı bile bana soruluyor. Kadroya 46 kişi de davet etsek yine "o niye yok, bu niye yok diye eleştiriler alırdık." diye konuştu.

1996 yılında oluşturdukları jenerasyondan sadece kadroda Rüştü'nün kaldığına dikkat çeken Terim, sözlerini şöyle sürdürdü: "Rüştü ile aşağı yukarı 20 seneye yaklaştı benim beraberliğim. Rüştü'nün jenerasyonu Türkiye'ye çok önemli başarılar yaşattı ve yaşatmaya devam ediyorlar. Kalecinin performansı daha uzun süreli olabiliyor. O ve o jenerasyondan olanlara dikkatle bakmalıyız. Onları Türk futboluna mutlaka kazandırmalıyız. Ben yaşadığım sürece onlara her türlü yardımı ve desteği yapacağım."

Emre Aşık ve Tümer Metin'i uğur getirsinler diye çağırmadım

'Emre Aşık ve Tümer'i uğur için mi kadroya alıyorsunuz?' şeklindeki bir soruya Terim, "Ben uğura inanmıyorum. Bunu 1.000 defa söyledim ama burada 1.001 defa daha söyleyeyim. Emre Aşık bir Norveç maçı oynadı. Hem de Carew'e karşı. Sonra hiç hazır olmadan Macaristan maçı oynadı. Bana lig maçlarını izleyenler, 'Hocam bu futbolla Avrupa Şampiyonası'nda Allah yardımcınız olsun.' diyorlar. Sonra da Milli Takım'dan final istiyorlar. Tümer'e gelince. 30 yaşından sonra milli olan bir arkadaşımız. Danimarka maçı öncesi aldığımdaki kritikleri arşivlerden çıkarabiliriz. Ondan sonra herkes Tümer'in çok doğru karar olduğu konusunda ortak noktada birleşti. Tümer her zaman en iyisini vermeye çalıştı. Artı sol ayaklı oyuncumuz fazla yok." diye cevap verdi.

Terim son olarak dünya üçüncüsü olan Şenol Güneş ve tüm ekibi kutladığını ifade ederek, o dönem önemli bir başarı yakalandığını fakat Avrupa şampiyonalarının başlangıç olarak daha zor olduğunu kaydetti.

Zaman - Hacı Hasdemir

Bu haber toplam 706 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri