Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İNANILMAZ YÖNTEM

19 Haziran 2008 / 08:18
Hafta sonu yapılan ÖSS'de en ilginç sahtekarlık Mardin'de yapıldı.
Mardin'de hafta sonu yapılan Öğrenci Seçme Sınavı'nda (ÖSS) 177 kişinin sahtecilik olayına karıştıkları gerekçesiyle gözaltına alındı. Zanlılardan 9'u hakkında suç işlemek amacıyla örgüt kurmak suçlamasıyla dava açıldı. 9 kişilik şebekenin terliğin altına yerleştirdikler cep telefonu ile kopya çekmek için düzen kurdukları belirlendi. Zanlılardan birinin cep telefonu ile sınava girermeye çalışırken paniklemesiyle şebekeyi ele veridiği öğrenildi.

Mardin Emniyet Müdürlüğünden yapılan yazılı açıklamada, Mardin ve Kızıltepe ilçesinde sınav günü yapılan eş zamanlı operasyonlarda, iletişim araçlarıyla kopya gönderen ve bu amaçla sınavlara giren 177 kişinin gözaltına alındığı belirtildi.

Açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“İl merkezi ve Kızıltepe ilçesinde yapılacak olan 2008 yılı ÖSS sınavında organize bir şekilde kopya çekileceği, önceden irtibat kurulan sınava girecek öğrencilerin cep telefonu gibi iletişim araçlarına cevap anahtarlarının mesaj yolu ile gönderileceği yönünde bilgilerin alınması üzerine, 15 Haziran 2008 günü ÖSS sınavının yapılacağı okullarda ve çevresinde gerekli tedbirler aldırılmış ve eş zamanlı yapılan operasyonla iletişim araçlarıyla kopya gönderen ve bu amaçla sınavlara giren 177 şahıs yakalanarak gözaltına alınmıştır.”

Gözaltına alınan şahıslarla birlikte, 2'si saat şeklinde 157 adet cep telefonu, 5 adet kulaklık ve benzeri malzemelerin ele geçirildiği kaydedilen açıklamada, 177 kişinin ifadelerinin alınmasından sonra adli mercilere sevk edildiği belirtildi.

Cumhuriyet Savcılığınca ifadeleri alınan 177 kişiden F.D, M.M.D, V.Ö, A.B, B.Ö, İ.E, B.Ö, A.T ve S.G hakkında suç işlemek amacıyla örgüt kurmak suçundan tutuksuz yargılanmak üzere dava açıldığı, 168 kişinin ise haklarında idari işlem yapılmak üzere serbest bırakıldığı bildirildi.
Bu haber toplam 822 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri