Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Independent: Türkiye işgal eder

26 Ağustos 2008 / 10:04
İngiliz The Independent gazetesi, ABD ile Irak arasında yapılan Amerikan askerlerinin Irak'tan çekilmesine ilişkin anlaşmayı değerlendirdi
Gazete, anlaşmanın uygulanması halinde en önemli noktalarından birisinin, önümüzdeki yazdan itibaren ilk kez Amerikan askerlerinin Irak'ta en fazla asker bulunduran ülke pozisyonunundan kurtulacağı olduğunu kaydetti.


Irak'ta yıllar süren mezhep kavgalarından Şiilerin galip çıktığını ve başkent Bağdat'ın yüzde 75'ini onların kontrol ettiklerini yazan gazete, "Sünniler zaten ayrı bir bölgeyi ele geçirmede çok zayıflar. Kürtler ise Irak'ın bir parçası olarak kalmak zorundalar. Aksi takdirde Türkiye'nin işgaliyle karşılaşırlar" yorumunu yaptı.

Haberde ayrıca, Irak'ın merkezi hükümetinin, Kürtlerin Kerkük petrollerini arama ve çıkarma konusunda yapılan anlaşmaları ödüllendirmede kendisine oldukça güvendiği ifade edildi.

Iraklıların, Amerikan askerlerinden sonra kendi ülkelerini kontrol etme kapasitelerinin olduğu kaydedilen haberde "Çünkü Irak'ın üç büyük topluluğu da birbirlerini seviyorlar. Ancak bunlar arasında Şiiler galip gelen mezhep oldu. Zaten bu durum Amerikan işgalinden sonra kaçınılmazdı. Şiiler, ülkenin yüzde 60'ını oluşturuyor. Şimdi Şiiler ülkenin ve ordunun çoğunluğunun kontrol ediyor" denildi.

The Independent, Amerikan askerlerinin ülkeyi terk etmesi durumunda ülkenin parçalanma ve parçalanmama olasılıklarının var olduğuna dikkat çekti.
Bu haber toplam 798 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri