Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İnekler Çobanı Ayıdan Kurtardı

03 Haziran 2008 / 15:24
Eğer çoban inekleri ayının elinden kurtarsa haber olmayacaktı ama gazeteceliğin kuralı gereği inekler yaralı çobanı ayının elinden kurtardıkları için haber olmayı hak ettiler!

Artvin'in Şavşat ilçesinde, yaylada ayının saldırısına uğrayarak yaralanan çobanı, otlattığı ineklerin kurtardığı bildirildi.

Alınan bilgiye göre, Şavşat'a bağlı Hanlı köyünün Şoraklar Yaylası'nda çobanlık yapan Fazlı Altun (74), inek otlattığı sırada ayının saldırısına uğradı. Bu sırada yaşlı adamın otlattığı inekler, ayıya saldırarak boynuz darbeleriyle uzaklaştırdı. Altun, ineklerinin yardımıyla ayının saldırısından kurtuldu.

Duydukları sesler üzerine olay yerine gelen komşuları, baygın halde buldukları Altun'u Şavşat Devlet Hastanesine kaldırdı. Yüzünden, belinden ve bacaklarından ağır yaralanan Fazlı Altun, tedavi altına alındı.

Yaralanan çobanın yeğeni Güner Altun, AA muhabirine, yaylada 10 büyükbaş hayvanı otlatan dayısının bir ayının saldırısına uğradığını belirterek, ''saldırı sırasında inekler, dayımı ayıdan korumaya çalışmış. Dayımın etrafını çevirerek ayının yaklaşmasına izin vermemişler ve boynuz darbeleriyle ayıyı oradan uzaklaştırmışlar. Dayım inekler sayesinde kurtuldu'' dedi.

Altun, dayısının tedavisinin sürdüğünü, bacaklarında 4 santimetre genişliğinde kesikler olduğunu söyledi.

Av ve yaban hayatına karşı olmadıklarını, fakat benzer vakaların bölgede sürekli yaşandığını ifade eden Güner Altun, ''geçen yıl tatil için Samsun'dan buraya gelen yeğenime de ayı saldırmıştı. Yeğenim yanında bulunan eşinin yardımıyla kurtulmuştu. Bu yıl yine aynı bölgede dayım ölümden döndü'' diye konuştu.

Kaynak Caytv.com

Kaynak:
Bu haber toplam 9298 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri