Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Cami şeklinde hedef tahtası

09.04.2010 09:28
İngiliz ordusunun atış talimlerinde cami şeklinde hedef tahtaları kullandığı ortaya çıktı...

Independent gazetesi, İngiliz ordusunun atış talimlerinde cami şeklinde hedef tahtaları kullandığını, İngiliz Savunma Bakanlığının ise konunun ortaya çıkmasının ardından özür dilediğini yazdı.

Gazete, Kuzey Yorkshire'da bulunan bir askeri poligonda camiye benzer, yeşil kubbeli atış tahtalarının İngiliz ordusunun Afganistan eğitimleri için kullanılmasının, ülkedeki Müslüman toplumun ve derneklerinin tepkisine neden olduğunu bildirdi.

"The Bradford Council for Mosques" (BCM) adlı Müslüman Derneğinin konuya ilişkin tepkisine de yer veren Independent, BCM yetkilisi İştiak Ahmed'in, "Müslüman toplum ile ordu arasındaki ilişkiler şu anda çok kırılgan ve ordunun yaptığı çok saçma bir şey. Bu, camilerin potansiyel tehlike oluşturulduğuna inanıldığı izlenimi veriyor. İngiliz ordusu, camileri hedef tahtası olarak, kullanarak askerlerine yanlış mesajlar veriyor" sözlerini aktardı.

İngiliz Ordu Sözcüsünün konuyla ilgili Müslüman toplumunda neden olunan rahatsızlık için özür dilediğini kaydeden Independent gazetesine göre, sözcü, "Bu şekildeki atış tahtalarını, camiye benzetme gibi bir maksadımız kesinlikle yoktu, sadece askeri personelimizin eğitimi için benzer bir operasyon ortamı yaratmaya çalıştık" diye konuştu

BCM'nin Savunma Bakanlığından cami şeklindeki hedef tahtalarının en kısa zamanda kaldırılması talebinde bulunacağını yazan gazete, ordu yetkililerinin Müslüman toplumun temsilcileriyle konuyla ilgili rahatsızlıkları dinlemek üzere bir araya geleceğini bildirdi. 

Daily Mirror gazetesi de bugünkü sayısında konuya ilişkin bir haber yayımlayarak, atış poligonunda 7 adet cami şeklinde hedef tahtası bulunduğunu ve bu hedef tahtalarının İngiliz askerlerinin Afganistan eğitimleri için kullanıldığını yazdı.

"Ordu Müslümanları kızdırdı" ifadesini kullanan gazete, poligonun yakınından geçen bir kişinin hedef tahtalarını görüp, bölgedeki Müslüman derneklerine haber verdiğinin tahmin edildiğini kaydetti.

Daily Mirror, Savunma Bakanlığının önce özür dilemediğini ve atış tahtalarını kaldırma gibi bir planı olmadığını, ancak daha sonra "neden olunan rahatsızlıktan dolayı özür dilediğini" ve Müslüman toplumun yetkilileriyle konuyla ilgili görüşeceğini bildirdiğini yazdı.

 

Bu haber toplam 990 defa okunmuştur

Etiket(ler): , , , , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri