Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İngiliz derginin AKP yorumu

31 Aralık 2008 / 09:09
İngiliz The Economist dergisi Ak Parti'nin TRT 6 Kürtçe Kanal açılımını 'yeniden reform heyecanı yakalanabilir' olarak nitelendirdi.

İngiliz The Economist dergisi, yarın resmi yayınına başlayacak olan TRT 6 Kürtçe kanalı sayesinde Ak Parti'nin yeniden reform heyecanını yakalayabileceğini savundu.

Hareketin Türkiye'de kimilerine göre çelişki, kimilerine göre ise yerel seçimler öncesi bir jest olarak algılandığını aktaran dergi, ancak bu vesileyle AK Parti'nin yıllar önceki reformist dönemine geri dönebileceğine işaret etti.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın 2005'te Diyarbakır'da yaptığı bir konuşmada, "Türkiye'nin Kürt politikasında yanlış yapıldığını kabul ettiğini" ve bunun genel seçimlerde partisine büyük oy kazandırdığını yazan The Economist, ancak PKK'ya karşı başlatılan askeri operasyonun ardından partinin oy kaybı yaşadığını ileri sürdü.

The Economist, bazı radikal Kürtlerin dahi Kürtçe kanala olumlu baktığına ve bunu Ak Parti'nin yeniden Kürt meselesini ele almada bir umut olarak gördüklerine dikkat çekti.

Erdoğan'ın kanalın resmi açılışını yapacağı ifade edilen dergide, kanalda Şivan Perver dahil önemli Kürt kökenli isimlerin yer alacağı, TRT 6 kanalının Roj Tv ile de rekabetinin ise merak konusu olduğu vurgulandı.


Kaynak:
Bu haber toplam 986 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri