Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İngiliz donanması devrede

18 Ocak 2009 / 21:56
İngiltere Başbakanı Brown: Hamas'ın silahlanmasını önlemek için bölgedeki donanmamızı kullanacağız
İngiltere Başbakanı Gordon Brown, İsrail'de yardım çalışanlarının Gazze'ye girmesine izin vermesini Gazze'de özgürce çalışmalarına olanak tanımasını istedi. Brown ayrıca İsrail'i Gazze sınır geçişlerini yeniden açmaya çağırdı.

Gazze'ye 30 milyon pound (44 milyon dolar) yardım taahhüdünde bulunan Gordon Brown, aynı zamanda Gazze'ye silah sokulmasını önlemek için İngiliz donanmasının Kızıldeniz'de ve Aden Körfezi'nde devriye gezebileceğini belirtti.

Şarm El Şeyh'teki zirveye katılmak için gelirken yolda gazetecilere açıklamalarda bulunan Brown, "Aralarında yüzlerce çocuğun da bulunduğu çok fazla masum askerî operasyon sırasında öldürüldü" öldürüldü ifadesini kullandı. İngiliz Başbakan, önceliklerinin acil ihtiyacı olanlara gıda ve tıbbi yardımı sağlamak olduğunu aktardı. Brown bunun için İsrail'in yarım çalışanlarına ve yardım malzemelerini geçişine izin vermesi gerektiğini dile getirdi.

Gordon Brown, İngiltere olarak yaralıların Batı Şeria'ya taşınmasına yardım etmeye de hazır olduklarını aktardı. Fransa ve Almanya ile birlikte Hamas'a silah ulaşmasını engellemek için çalışacaklarını kaydeden Brown, "Bunun bir parçası olarak İngiltere Aden Körfezi'ndeki ve Kızıldeniz'deki varlıklarını kullanacak. Mısırlı ve Filistinli güvenlik güçlerinin eğitilmesine yardım edecek. Avrupa Birliği gözlemcilerinin sınır geçiş noktalarına dönmesini de destekleyeceğiz" diye konuştu.AA

Bu haber toplam 826 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri