Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İngiliz ekonomisi duraklayor

19 Haziran 2008 / 10:33
İngiliz Bakan bu kez tedirgin konuştu.
İngiltere Maliye Bakanı Alistair Darling, İngiltere ekonomisinin yavaşladığını ve ülkeyi zorlu bir yılın beklediğini söyledi.

Darling, BBC'ye verdiği demeçte, artan gıda ve petrol fiyatlarının tüketicileri olumsuz etkilediğini belirtti.

Enflasyonun yükselmesine izin verilmesi halinde bunun ''felaket'' olacağını vurgulayan Darling, ''Ekonomimizin yavaşladığına şüphe yok'' dedi.

Ekonominin gelecek yıl yüzde 2,5 ila 3 büyüyeceğini tahmin eden Darling, enflasyon baskısıyla mücadele kapsamında işçilerin ücret taleplerinde gerçekçi olması gerektiğini ifade etti.

Darling, ''Kamuda ve özeldeki tüm ücret ödemelerinde ihtiyatlı olmalıyız. Enflasyon sarmalına girmemiz halinde bundan kurtulmak yıllar sürer. 1970 ve 1980'lerdeki yüksek seviyeli enflasyon deneyimlerinin yaşandığı dönemlere dönülebilir'' diye konuştu.

Enflasyondaki yükselişin gıda ve petrol fiyatlarındaki artıştan kaynaklandığına dikkati çeken Darling, ülkelerin bu sorunu halletmek için gıda ve petrol fiyatları konusunda birlikte çalışması gerektiğini vurguladı.

İngiltere'de enflasyon geçen ay beklentilerin üzerinde çıkarak, yıllık yüzde 3,3 olarak açıklanmış, İngiltere Merkez Bankası, bu yıl enflasyonun yüzde 4'ün üzerine çıkabileceği uyarısında bulunmuştu.

İngiliz hükümetine göre, ekonomi bu yıl yüzde 1,75 ila yüzde 2,25 büyüyecek.
Kaynak:
Bu haber toplam 834 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri