Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İngiltere Adaletinde Irkçılık

20 Eylül 2008 / 08:21
Döner parasını ödemeden araçla kaçan gençlerin peşine düşen dükkan sahibi, kaza geçirip ölen 3 gencin ölümünden birinci derece sorumlusu sayıldı.
Chelmsford Mahkemesi, 5 haftadır devam eden duruşmalar sonunda Olgun'a 8 yıl hapis cezası ile birlikte 10 yıl trafikten men ve mahkumiyetinin sonunda sınır dışı edilmesine karar verdi. Mahkeme ayrıca 3 gencin içinde bulunduğu sigortasız aracın, alkollü ve uyuşturucu etkisinde kullanıldığı raporlar ile sabit görülen ve adam öldürmek suçundan yargılanan Christopher Kibble'e de (18) yine 8 yıl hapis ve 10 yıl trafikten men cezası verdi.

Geçtiğimiz Temmuz ayında başlayan mahkemede çoğu İngiliz 67 görgü tanığı dinlendi. Hakim Charles Gratwickle, birinci derece adam öldürmek suçundan yargılanan Kibble ile ikinci derece tehlikeli araba kullanmak ve ölümlü kazaya yol açmak suçlarından yargılanan Olgun'a aynı cezayı vererek, büyük bir hukuk skandalına yol açtı. Şakir Olgun'un avukatı Harry Mangan temyize gideceklerini ve sonucun tam bir hukuk skandalı olduğunu ifade ederken, temyiz süreci sona ermeden karara olumsuz etkisini göz önüne alarak kameralara karşı konuşmayacağını belirtti. Ancak birinci derece adama öldürmeye teşebbüs suçlarında verilen en ağır cezanın verildiğini ve bunun mantıklı hiçbir açıklaması olmadığını söyledi.

Mangan ayrıca sürücü Kıbble'ın uyuşturucu kullandığını ve sırf macera için döner parasını vermek istemeyen kişinin de görgü tanıklarının ifadelerine göre Kibble olduğunun tespit edildiğini dile getirdi.

Şakir Olgun'un ağabeyi Alpay Olgun, 'Bu bir skandaldır. Kesinlikle ırkçı bir karardır. Mahkeme ölen çocukların ailesi ve onların getirdiği arkadaşlarının etkisi altında kalmıştır. İngiliz medyası tek taraflı yayın yaparak hakimi etkilemişti. Üç İngiliz gencinin ölümüne yol açan kişinin uyuşturucu, alkol kullandığı sabit, sigortasız araba kullanıyor ve kardeşimle aynı cezaya çarptırılıyor. İngiliz adaletine güvenimiz kalmadı. Bu bir Irkçı karardır. Son yıllarda yabancılara özellikle Müslümanlara karşı ırkçılık aldı başını gidiyor' şeklinde konuştu.

Büyük ağabey Yusuf Olgun da kararın şokunu yaşadıklarını belirtirken yaşları 18 ile 25 olan sekizi bayan 12 jürinin tamamıyla İngiliz basının ve ölen çocukların arkadaş ve ailelerinin etkilerinde kaldıklarını belirtirken "Irkçılık aldı başını gidiyor. Araba takip edip plakasını alıp polise bildirmenin cezası sekiz yıl" diye konuştu. Olgun ailesinin yine kebapçı olan aile dostu Mahmut Akın'da Olgun ailesinin mahkemede yalnız kaldığını alınan kararın bunda çok etkili olduğunu belirterek Londra'da faaliyet gösteren derneklerden ve büyükelçilikten gerekli yardımları alamadıklarından şikayetçi oldu.

Geçen yıl Mayıs ayında Ingilterenin Essex bölgesinde Halstead şehrinde meydana gelen olayda yaşları 15 ile 17 arası olan gençler telefon ile paket döner siparişi verdikten sonra araba ile siparişleri getiren Olgun'un elinden paketleri alıp kaçarken araba ile kendilerini takip etmeye çalışan Olgun'un kullandığı arabaya daha sonrada hızla kenardaki bir ağaca çarpmışlardı. Feci kazada Christopher Jolley, Richard Warren ve Danny Archer hayatlarını kaybederken sürücü Kibble yaralı olarak kurtulmuştu. Kaza sonrası olay yerine gelen polis, Şakir Olgun ve 18 yaşındaki sürücüyü tehlikeli araba kullanmak ve ölümlü kazaya yol açmak suçundan tutuklamış, Kibble tutuksuz yargılanmak üzere kefaletle serbest bırakılmıştı. Olgun 500 bin sterlin teminat gösterilmesine rağmen kefalet talebi reddedilerek 9 aydır H.M.P Springfield hapishanesinde gözaltında tutulmuştu.

(İHA)


Bu haber toplam 992 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri