Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İngiliz anne çocuğunu açlıktan öldürmüş

06.06.2009 14:29
İngiltere'de bir anne, 7 yaşındaki kızını aç bırakarak kasten ölümüne sebep olmaktan suçlandı.
Birmingham Kraliyet Mahkemesinde görülen davada, jüriye, annesi Angela Gordon ve erkek arkadaşı Cüneyd Ebuhamza tarafından haftalarca, belki de aylarca aç bırakılan Kayra İshak'ın geçen yıl 17 Mayısta geçirdiği enfeksiyon nedeniyle öldüğü bilgisi verildi.

İddia makamı için Kayra'nın vasilerine cinayet davası açan avukat Timothy Raggatt, çocuğun, İngiliz sağlık personelinin daha önce hiç görmediği derecede aç kalarak öldüğünü belirtirken, küçük kızın, anne babası bir aradayken "normal ve mutlu bir aile hayatı" sürdüğü, boşanmanın ardından Ebuhamza'nın 2007 yılında Handsworth'deki evlerine yerleşmesiyle düzenin önemli ölçüde değiştiği bildirildi.

Ebuhamza'nın eve gelişinden sonra Kayra'nın okuldan alındığı ve annenin, eve ziyaretçi kabul etmediği, Kayra ile birlikte evdeki diğer 5 çocuğun, "ceza rejimine" maruz kaldığı belirtildi.

Raggatt, evde mutfak dolaplarına kilit takıldığını, çocuklara verilen tek yiyeceğin, yulaf peltesi, kuru ekmek ve meyve olduğunu, bunları da paylaştıkları yatak odasında elleriyle yerde yediklerini söyledi.

Avukat Raggatt, çocukların açlığın yanı sıra "farklı biçimlerde şiddete" maruz bırakıldıklarını, yiyecek çalarken yakalanan bir çocuğun, soğukta dışarıda bekletildiği, değnekle dövüldüğü ya da kusana kadar yedirildiğini kaydetti.

Jüriye, Kayra ölmeden iki ay önce komşuların, gece yarısı evden ağlamayla karışık "bırak gideyim" çığlıklarını duydukları, bir komşunun polise verdiği ifadede, kızın "anormal derecede zayıf" olduğunu söylediği bilgisi verildi.

İfadeyi veren komşu Amandeep Kaur, kızı geçen yıl mart ayında arka bahçede iç çamaşırlarıyla inlerken gördüğünü belirterek, "Gerçekten hiç eti yoktu. Kemikleri sayılıyordu" dedi.

Bazı jüri üyelerinin, küçük kızın ölümünden bir yıl önce çekilen fotoğraflarıyla ölümünden sonra yapılan incelemede çekileni karşılaştırırken gözyaşlarını tutamadığı görülürken, kızın öldüğü sırada vücut kitle endeksinin, çizelgede var olan en düşük değere bile karşı gelmediği belirtildi.

Avukat Raggatt, zatürre ve septisemiden ölen kızın bu hastalıklara yakalanma sebebinin, akut kötü beslenme olduğunu savundu.

Her biri cinayet ve diğer 5 çocuklarıyla bağlantılı olarak çocuklara işkenceyle suçlanan sanıklardan 34 yaşındaki anne Angela Gordon, hakkındaki suçlamaları reddederken, 30 yaşındaki Ebuhamza, işkence suçlamalarını kabul etti, ancak cinayet suçlamasını reddetti.

Davanın devam ettiği belirtildi
Bu haber toplam 850 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri