Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İngiltere de deli dana korkusu

18 Aralık 2008 / 12:52
İngiltere'de uzmanlar, 164 kişinin ölümüne yol açan deli dana hastalığının yeni dalgasının ortaya çıkmış olmabileceğini açıkladı

BBC'de yayımlanan Newsnight programında ortaya atılan iddiaya göre, hastalık yeni bir genetik yapıyla, yeni bir dalga olarak bir kez daha ortaya çıkarken, bu yeni dalganın en az 350 kişinin ölümüne yol açması bekleniyor.

Daha önce ülkede etkili olan ve hastalıklı hayvanlardan insana geçen,164 kişinin ölümüne yol açan tipten farklı olan bu yeni dalganın varlığını, hükümetin danışmanı Prof. Chris Higgins de kabul etti. Higgins, hastalığın etkilerinin ortaya çıkmasıyla birlikte, ölümler de olabileceğini ve ölü sayısının 350'ye kadar ulaşabileceğini doğruladı.

Prof. Higgins, Newsnight programında yaptığı açıklamada, hastalığın varlığının klinik düzeyde tespit edildiğini, ancak resmi olarak teyit edilebilmesi için beyin biyopsisi gibi daha ileri testlerin yapılmasına ihtiyaç bulunduğunu ifade etti.

Hastalığın yeni tipinin kendine özgü genetik yapısı bulunması ve yeni bir tipin ortaya çıkışını kanıtlaması uzmanları endişelendiriyor.

Aberden Üniversitesi Bakteriyoloji uzmanlarından Prof. Hugh Pennington da yaptığı açıklamada, yeni ortaya çıktığı belirtilen yeni tip deli dana hastalığının ilk salgınla aynı zamanda ortaya çıkmış olabileceğini, ancak bu yeni tipin daha uzun bir kuluçka dönemi olduğu için yeni tanımlanmakta olabileceğini belirtti.

Pennington, yeni dalgayı oluşturan genetik yapının daha uzun kuluçka dönemi olduğu için, hastalığın kişiye bulaşmasıyla belirtilerinin ortaya çıkmasının daha uzun zaman almış olabileceğini söyledi.

Bu arada yakınlarını hastalık yüzünden kaybeden aileler de hastalıkla mücadele için başlattıkları kampanyaları sürdürüyor. 24 yaşındaki oğlunu bu hastalıktan geçen yıl kaybeden Christine Lord, Başbakan Gordon Brown'ın konutuna giderek delikçe bıraktı ve hastalıkla ilgili araştırmalara ağırlık verilmesini, hükümetin bu konuda daha çok çaba göstermesini istedi. Lord, "İnsanlar bu hastalığın ortadan kalktığını sanıyor, ama hala sessiz sedasız insanlar ölmeye devam ediyor" dedi

Kaynak:
Bu haber toplam 968 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri