Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İngiltere Başbakanı İstifa Etti

11.05.2010 22:38
İngiltere Başbakanı Gordon Brown, görevinden istifa etti.
Ülkede geçen hafta yapılan genel seçimde hiçbir siyasi partinin iktidar olacak çoğunluğu elde edememesi sonucu son 5 gündür hükümeti kurma çalışmaları çerçevesinde, partisinin hükümeti kuramaması sonucu Brown, istifasını Kraliçe 2. Elizabeth'e sunacağını açıkladı.

Seçimden ikinci sırada çıksa da anayasal olarak ilk hükümeti kurma hakkı bulunan Başbakan ve İşçi Partisi lideri Brown, Downing Street'te Başbakanlık konutunun önünde bir basın açıklaması yaptı.

Eşi Sarah ile birlikte basının karşısına çıkan Brown, "Bu ülke için hizmet etmek ve ülkenin geleceği için çalışmak benim için bir ayrıcalık ve onurdu. Yeni Başbakana görevinde başarılar diliyorum" dedi.
Brown, konuşmasının ardından çocukları ve eşiyle birlikte Başbakanlık konutundan ayrılarak, Buckingham Sarayına hareket etti. Gordon Brown, burada İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth'e istifasını sunacak.

Liberal Demokratlarla bu sabahtan bu yana hükümeti oluşturmak için resmi görüşmeler yürüten İşçi Partisinin hükümeti kurma müzakerelerinin olumlu geçmediği basına yansımıştı.

İngiliz basın-yayın kuruluşları, genel seçimde en çok oyu alan David Cameron liderliğindeki Muhafazakar Parti ile Nick Clegg liderliğindeki Liberal Demokratların koalisyon hükümeti oluşturma konusunda anlaşmaya yakın olduğunu aktarıyor.

Tony Blair hükümetinde 10 yıl Maliye Bakanlığını yürüten ve 2007 yılında Blair'den hem Başbakanlık hem de İşçi Partisi liderliği görevlerini devralan Brown, son üç yıldır bu görevleri yürütüyordu.
Bu haber toplam 1012 defa okunmuştur

Etiket(ler): , , , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri