Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İngiltere Rizelilerden Özür Diledi!

11 Haziran 2008 / 15:10
Scotland Yard, organize suç çetelerine karşı düzenlenen operasyona şehrin varlığını bilmeden Rize adını verdikleri için Rizeliler'den özür dilediklerini açıkladı.
İngiltere polisi kısa süre önce düzenlenen ve 39 milyon sterline yakın nakit para, 6 valiz altın tozu ve yüklü miktarda uyuşturucu ele geçirdiği organize suçla mücadele operasyonuna 'Rize' adı verdiği için Rizeliler'den özür diledi.
Polis sözcüsü, operasyonun Rize ve Rizeliler ile hiçbir ilgisi bulunmadığını, isim seçiminin tamamen tesadüfi olduğunu belirtti.

Londra'da Scotland Yard tarafından düzenlenen, eroinden sahte pasaporta ve çalıntı kredi kartına kadar pek çok yasa dışı malın ele geçirildiği operasyona 'Rize' adı verildi.

Scotland Yard'ın Sözcüsü, yaptığı açıklamada Rizeliler'den özür dileyerek, operasyon adının hikayesini şöyle anlattı: "Scotland Yard'ın operasyonlara verdiği isimler, yıllar önce hazırlanmış olan listelerden seçilir. Rize'nin Türkiye'de bir şehre ait olduğunu bilmiyorduk. Rizeliler'i üzdüysek bundan büyük üzüntü duyarız. Rizeliler lütfen alınmasın. Türkler veya Rizeliler'le ilgili herhangi bir bağlantı yoktur. Bu sebeple Rize şehrinin de varlığından haberdar olduk. Lütfen Rizeliler özrümüzü kabul etsinler."

Scotland Yard'a kemençeli tepki
RİZE Dernekler Federasyonu (RİDEF), Scotland Yard'ın çete operasyonuna 'Rize' adı vermesine tepki göstermiş, dernek üyeleri dün İngiltere Başkonsolosluğu'na çelenk bırakmıştı.

Kemençe çalan halk oyunları eğitmeni Harun Karaca'yı konsolosluk görevlisi Terry Potter, ilgiyle dinlerken RİDEF Genel Başkanı Ahmet Yurtman, "Doğruluk, dürüstlük, helal kazanç, çevresine faydalı olmak başlıca özelliklerimizdir. Dünyanın neresinde olsak, kanunsuz işlere bulaşmayız. Londra'daki operasyona karışan bir Rizeli varsa, büyük üzüntü duyarız. Suçun şahsiliği esastır ve yapan sorumludur. Rizeliler'i daha yakından tanımaları için İngiliz hükümeti ve İstanbul Başkonsolosluğu görevlilerini Rize'ye davet ediyoruz" şeklindeki ifadelerle olayı kınamıştı.
Kaynak:
Bu haber toplam 878 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri