Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İngiltere'de seçimler sona erdi

07.05.2010 01:11
İngiltere'de genel seçim için oy verme işlemi tamamlandı.

İngiltere, Kuzey İrlanda, İskoçya ve Galler'de yaklaşık 45 milyon seçmen, İngiliz Parlamentosunun alt kanadı olan Avam Kamarasında yer alacak 650 milletvekilini belirlemek için gün boyu kiliseler, okullar ve belediye binalarına kurulan sandıkların başına gitti.

İngiltere'de oy verme işlemi yerel saatle 07.00'de başladı ve sandıklar 22.00'de (TSİ 24.00) kapandı. Oy sayımının ardından genel seçimin kesin sonuçlarının, sabaha karşı belli olması bekleniyor.

Ülkede genel seçimle birlikte başkent Londra dahil bazı şehirler için yerel yönetimler de belirleniyor. Bu çerçevede seçime giren Türk ve KKTC kökenli milletvekili ve belediye meclisi üyeleri adayları da bulunuyor.

Bu arada, kurulan çok sayıda seçim merkezi ve oy verme işleminin 15 saat gibi uzun bir sürede tamamlanması nedeniyle gün boyu seçim sandıklarının kurulduğu oy merkezlerinde yoğunluk yaşanmadığı gözlendi.

İngiltere'deki üç büyük siyasi partinin liderleri de kayıtlı olduğu bölgelerde oylarını kullandı. İşçi Partisi lideri Gordon Brown Kuzey Queensferry'de, Muhafazakar Parti lideri David Cameron Oxfordshire'da, Liberal Demokrat Parti lideri Nick Clegg ise Sheffield Hallam'da oyunu kullandı.

Seçimden önce yapılan son kamuoyu yoklamaları, Muhafazakar Partinin yaklaşık yüzde 35 oyla ilk sırada yer alacağını, ancak tek başına iktidar olacak 326 sandalye sayısına ulaşamayacağını gösterdi. Seçim sonuçlarının açıklanmaya başlamasıyla siyasi partiler arasında başa baş bir yarışın yaşanması öngörülüyor.

AA

Bu haber toplam 910 defa okunmuştur

Etiket(ler): , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri