Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İngiltere'de Muhafazakarlar Kazandı

07.05.2010 09:37
İngiltere'de yapılan genel seçimde oyların çoğu sayıldı ve sonuçu gösteren sinyaller kesinleşti;
İngiltere'de yapılan genel seçimde oyların çoğu sayıldı ve sonuçu gösteren sinyaller kesinleşti; Buna göre 650 üyeli İngiliz Parlamentosunun Avam Kamarasında, şu ana kadar sayılan 467 sandalyenin sahibi şöyle

 

Muhafazakar Parti 230, İşçi Partisi 174, Liberal Demokrat Parti 36, diğer partiler 26.

BBC ve Sky gibi televizyon kanalları Başbakanlık kaynaklarının, oyların sayımının tamamlanmasının ardından hiçbir siyasi partinin tek başına iktidar olacak çoğunluğu, yani 326 sandalye sayısını elde edememesi durumunda, İşçi Partisi lideri ve Başbakan Gordon Brown'un koalisyon hükümeti kurmak için çalışacağı bilgisi verdiğini aktarıyor.

Brown, aday olduğu Kirckaldy bölgesinden yeniden parlamenter olarak seçilirken, Muhafazakar Parti lideri David Cameron da aday olduğu Witney bölgesinden bir kez daha milletvekili seçildi.

Bu arada, İşçi Partisi milletvekilleri ve genel seçimden önce İşçi Partisi hükümetinde yer alan Maliye Bakanı Alistair Darling, Dışişleri Bakanı David Miliband ve Adalet Bakanı Jack Straw da yeniden bölgelerinden parlamentoya girdi.

Oy verme işleminin tamamlanmasının hemen ardından açıklanan sandık çıkış anketinde ise, 3 büyük siyasi partinin sandalye sayıları şöyle açıklandı: Muhafazakar Parti 305, İşçi Partisi 255 ve Liberal Demokrat Parti 61.

Sandık çıkış anketi sonuçları, ülkede hiçbir siyasi partinin tek başına iktidar olacak 326 sandalye sayısına ulaşamayacağını ortaya koyuyor. Seçim sonuçlarının sandık çıkış anketine benzer bir sayıyı yansıtması durumunda, Muhafazakar Partinin azınlık hükümeti kurmak isteyebileceği de belirtiliyor.

-BAZI SEÇMENLER OY KULLANAMADI-

Öte yandan, ülkede yerel saatle 22.00'de (TSİ 24.00) sandıkların kapanmasının ardından, seçmenlerin bazı bölgelerdeki seçim merkezlerinde hazır olmalarına karşın, uzun kuyruklar nedeniyle oy kullanamadıkları ortaya çıktı.

Oy veremeyen seçmenler tepki gösterirken, seçim kurulu yasal olarak oy verme işleminin yerel saatle 22.00'de sona erdiğini anımsattı, ancak bazı bölgelerde seçime itirazlar olabileceğini bildirdi.

Oyların sayımı tamamlandıktan sonra genel seçimin kesin sonuçlarının birkaç saat içinde açıklanması bekleniyor.

İngiltere'de dar bölge seçim sistemi uygulanıyor. Bu sistemde bir seçim bölgesinden en fazla oyu alan aday milletvekili seçiliyor.

Bu haber toplam 868 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri