Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İngiltere'de ajan imam projesi

03 Haziran 2008 / 07:23
İngiltere'de hazırlanan yeni bir projeye göre ajan imam yetiştirecek bir kurum oluşturuluyor.
İngiliz hükümetinin hazırladığı yeni bir projeye göre İngiletere'de yaşayan Müslümanların arasına salıverilmek üzere imamlar yetiştirilecek. Hükümet bunun için bir kurum oluşturmaya hazırlanıyor. İngiliz hükümetinin böyle bir karar almasının altındaki neden ise sözde "radikalizm" olarak gösteriliyor. İngiltere sözde İslami radikalizm'e karşı imam yetiştirmeye ve bu imamları okullarda ajan olarak çalıştırmayı planlıyor.

Bu konuda bir yasa çıkarmaya hazırlanan ülkede bir çeşit imamlık kurumu oluşturulacak.

İngiltere ajan imamlar yetiştirerek yeni bir imamlık kurumu geliştirmeye hazırlanıyor. Hükümet, önümüzdeki hafta yürürlüğe girecek tedbirler çerçevesinde, ülkede güvenlik soruşturmasından geçmiş, devletten maaş alan ve okullarda radikalizmle mücadele eğitimi verecek imamlar yetiştirilmesini planlıyor.

İngiliz Guardian ve Telegraph gazetelerinde yayınlanan haberlere göre, yeni imamlar İngiltere doğumlu olacak, 'radikal İslami' görüşleri olmayacak ve bu yönde bir din eğitimi için okullarda görev yapacak.

Gazetelerde yer alan habere göre İngiliz hükümeti, imamları 'köktendinci' görüşleri olup olmadığını sorgulayacak. İmamlardan, çocuklara 'köktendinci' eğilimlere karşı vatandaşlık bilinci aşılamaları beklenecek. İmamlar, okullarda cinsiyet eşitliği ve hayatın kutsallığına özel önem verecek.

İngiliz hükümetinin senede 90 milyon sterlin harcayacağı plana göre, hapishanelerdeki Müslüman mahkûmların radikalizme kaymamaları için de özel eğitimli imamlar görevlendirilecek. İngiltere'de 400 bin Müslüman öğrenci bulunuyor. Toplam Müslüman sayısı ise 2 milyon olarak belirtiliyor.

Kaynak. Ajanslar
Bu haber toplam 1262 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri