Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İngiltere'de baskı devam ediyor

01.09.2009 18:29
İngiltere'de yapılan bir araştırma Müslümanların toplumda suçluymuş gibi gösterildiğini ortaya koydu.

İngiltere'de yapılan bir araştırmada İngiliz Müslümanların 11 Eylül saldırısından sonra ülkeye olan sadakatini göstermeleri için polisin ve medyanın baskısı nedeniyle kendileri suçlu hissettikleri ortaya çıktı.

İngiltere merkezli Policy Research Center tarafından yapılan araştırma, medyanın İngiltere'deki Müslümanları toplumda tehdit olarak gösterildiklerini ve Müslümanların da çoğu zaman kendilerinin hem Müslüman hem de İngiliz vatandaşı olabileceklerine dair insanları inandırmaya çalıştıklarına dikkat çekti.

Medyada sürekli 'göçmenlik', 'milliyetçilik' ve 'topluma uyum' konularının işlendiğini vurgulayan raporda, İngiltere'nin Afganistan ve Irak'taki rolünün ise tam tersine Müslümanlar üzerindeki olumsuz baskıyı artırdığının altını çizdi.

MÜSLÜMANLAR KENDİLERİNİ KANITLAMAK ZORUNDA KALIYORLAR

Müslümanların sık sık kendi dinlerinin 'barışçıl' olduğu ve toplumu tehdit eden bir yanının olmadığını kanıtlamaları için baskı altına alındıklarını belirtilen Policy Research Center tarafından hazırlanan raporda, "Müslümanlar sürekli kendi sadakatlerini ve kendi kimliklerini ispatlamaları için baskı altına alınıyor." ifadesi vurgulandı.

Bu durumun tehlikeli oluşuna dikkat çeken raporda, "Bu durum özellikle Müslümanlar ve İslam hakkında uydurulmuş yanlışların bilinen doğrulara galip geldiği zaman büyük tehlike arz ediyor." denildi.

İngiltere'de en son 2001 yılında yapılan sayımlarda resmi rakamlara göre Müslümanların sayısı 1,6 milyon çıkmıştı. Yetkililer bu rakamın şu an itibariyle 2 milyonu rahatlıkla geçmiş olabileceği görüşünde.


dunyabulteni
Bu haber toplam 964 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri