Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İngilterede Dinleme Skandalı

05 Haziran 2008 / 13:58
İngiltere'de belediyelerin, binlerce kişinin telefonlarını dinleyip, elektronik postalarını okuduğu ortaya çıktı.
İngiltere'de belediyelerin, terörle mücadele yetkilerini kullanarak binlerce kişinin telefonlarını dinleyip, elektronik postalarını okuduğu ortaya çıktı.

The Daily Mail gazetesinin haberine göre, belediyelerin, köpek kaçakçılığı, izinsiz petrol stoğu, büyü yaparak ya da inançları kullanarak hastaları iyileştirme gibi faaliyetlerde bulunduğundan şüphelenilen kişiler hakkında kanıt toplamak amacıyla bu yola başvurduğu anlaşıldı.

Haberde, bazı belediyelerin "ulusal güvenliği koruma" amacıyla çıkarılan Terörle Mücadele Yasası'nın tanıdığı yetkileri kullanarak sıradan memurlarına gizli operasyon yetkisi verdiği de belirtildi.

Muhalafetteki muhafazakarların gölge İçişleri Bakanı David Davis, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, "Bu durum çok geniş yetkilerin uygunsuz bir şekilde kullanılmasının nasıl kontrolden çıktığının çıplak bir göstergesi. Bu yetkiler sadece ciddi suç ve ulusal güvenliğin tehdit altında olduğu durumlarda kullanılmalıdır" dedi.

Gazete, bilgiye erişme serbestliği yasalarını kullanarak 152 belediyeye bu yasayı kullanarak kaç kişinin telefon konuşmaları ve elektronik postalarını izleme altına aldığını sordu.

Yanıtlar, 152 belediyeden sadece 31'inin bu yetkiyi kullanmadığını ve kullanan belediyelerin toplam 936 kişinin özel bilgilerine baktığını ortaya çıkardı.

İngiltere'de ulusal güvenliğin tehdit altında olduğu ya da ciddi bir suç işlenmesinin önlenmesi amacıyla kullanılması gereken bu yetkiler, polis ve istihbarat servislerinin yanı sıra sayıları 474 olan belediyelere de verilmiş bulunuyor.

Demokratik hak ve özgürlüklerin savunucusu kurumlar, bu yetkilerin işgüzar bürokratların elinden alınarak hakimlere verilmesi çağrısında bulunuyor.
Kaynak:
Bu haber toplam 762 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri