Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İngiltere'ye İmam Hatip Modeli

14 Kasım 2008 / 08:45
İngiltere bu kez imam hatip modeline bakarak imam yetiştirme konusunda Türkiye'den yardım istedi.
İngiltere, ülkedeki İslam nüfusunun geleceği ve İslami örgütlerle mücadele konularında cesur kararlar almaya devam ediyor. Son olarak Müslümanların yaşadığı kentlerde Şeriat mahkemeleri kuran İngiliz yönetimi, bu kez 'Dini Hoşgörü Programı' çerçevesinde ülkedeki 'katı görüşlü' Müslüman imamların eğitimi konusunda 'batıya daha yakın' ve 'ılımlı' olarak tanımladığı Türkiye'den yardım istedi. Bunun için İngiltere İslami Cemaati üyelerinden oluşan bir heyet Ankara'ya geldi. İngiliz heyeti, Diyanet İşleri Başkanlığı'nı ziyaret ederek İngiltere'de İmam hatip modeline benzer bir sistem üzerine görüş alışverişinde bulundu.
AVRUPA'YA İMAM GÖNDERDİK

Diyanet'in bugüne kadar, Avrupa'da yaşayan Türk vatandaşları için özellikle Almanya, Fransa ve Hollanda'ya çok sayıda din görevlisi gönderdiğine dikkat çeken İngiliz yetkililer, İngiltere'de de Din Hizmetleri Müşavirliği'nin bulunduğunu ve kadrolu 2 imamın görev yaptığını dile getirdiler. İngiltere Büyükelçiliği, heyetin ziyaret amacının, İslam ile ilgili olumlu mesajları öne çıkarmak, aşırılıkçı görüşlere sahip kişilerin söylemine karşı ortaklıklar kurmak ve Türkiye'de önde gelen kişilerle biraraya gelmek olduğunu bildirdi.

İSLAMİYET'İN TANITILMASI

İngiltere'nin İslamiyetin Tanıtılması Projesi (Projecting British Islam) kapsamında gerçekleştirilen ziyaretler, Müslümanların İngiltere'deki olumlu rollerinin basında geniş yer alması ve Britanyalı Müslümanlar ile denizaşırı ülkelerdeki cemaatler arasında terörle mücadele alanında, çok daha güçlü bir iletişim ve işbirliği geliştirilmesi gibi, çok sayıda olumlu sonuç doğurmuştur" denildi. Heyetin Türkiye ziyaretinin amaçları ise, "Britanyalı Müslümanların Türk toplumunun tüm kesimlerini, bölgesel ve küresel İslam camiası ve Medeniyetler İttifakı içerisinde aşırılıkçı faaliyetlere mücadelede, daha aktif bir liderlik üstlenmeye teşvik etmelerine imkan sağlayacak, üst düzey yetkililerin katılacağı kamu platformlarının oluşturulması" şeklinde açıklandı.
Kaynak:
Bu haber toplam 1518 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri