Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İngilter'nin El Kaide Yalanları!

26 Ağustos 2008 / 13:04
İngiltere, başta BBC olmak üzere İngiliz basınını manipüle ederek, El Kaide karşıtı kampanyalar yürütmüş
Guardian gazetesi, "İngiltere'nin El Kaide örgütüne karşı savaşta gizli propagandası" manşetiyle, İçişleri Bakanlığı'ndan gizli bir belgeye dayandırdığı bir habere yer verdi.

Haberde, İngiltere hükümetine bağlı bir terörle mücadele biriminin, "El Kaide" ismini ya da haberdeki ifadeyle "markasını lekelemek" amacıyla tasarlanmış bir çalışma başlattığı duyuruldu. .

"Belgeye göre İçişleri Bakanlığı'na bağlı özel terörle mücadele birimi olan Whitehall, yeni bir küresel propaganda kampanyası kapsamında, BBC ve diğer basın organlarını hedef alıyor.

"Belge, terörle mücadele uzmanlarının, yeni medya ve internet sitelerini de "internet forumlarında, gönüllüler yoluyla mesaj iletmeleri" şeklinde teklifler getirerek kullanmayı planladıklarını gösteriyor.

"Stratejiyi yürüten birim, geçen yıl eski İçişleri Bakanı John Reid tarafından El Kaide'nin İngiltere içi ve dışındaki propaganda faaliyetleriyle mücadele amacıyla kuruldu. Birimde, hükümetin farklı departmanlarından yetkililer bulunuyor."

Whitehall terörle mücadele biriminin BBC ve diğer medyayı hedef alan propaganda operasyonunun ortaya çıkması, çok hassas bir alanda, devletin basına müdahalesi endişelerini gündeme getirdi.

Whitehall terörle mücadele biriminin İngiliz medya kuruluşlarını El Kaide hakkında El Kaide'nin dünya çapındaki varlığının bitmekte olduğunu belirten, popülerliliğinin azalmakta olduğu intibası uyandıran, özellikle dini özellikleri olan El Kaide liderlerinin güvenirliliklerine zarar veren haberler vermeye teşvik ettiği ortaya çıktı.

Basına yönelik operasyon İngiltere içişleri bakanlığı tarafından geçen sene kurulan Araştırma, Enformasyon ve Haberleşme Birimi (RICU) tarafından yürütüldü.

Gazetenin elde ettiği İngiltere İçişleri bakanlığına ait gizli 21 Temmuz 2008 tarihli RICU belge, İngiltere'nin yurt dışındaki büyükelçilikler ve konsolosluklarda bulunan İngiliz görevliler için hazırlandı. Belgeye göre, Whitehall'ın operasyonu hala devam ediyor.

Whitehall'ın El Kaide'ye yönelik stratejisi şu üç başlık altında toplanıyor. El Kaide desteğini kaybediyor. Onlar kahraman değiller ve hiç bir meseleyi çözemezler. Size, ülkenize ve hayat şeklinize zarar verirler.

Whitehall'ın hedef kitlesi ayrıca yurt dışında kamuoyunu etkileyebilecek güce sahip olan kişiler. Örneğin İngiliz terörle mücadele birimi; Mısır İslami Cihad eski lideri Seyyid İmal Şerif Aka Fadi'nin El Kaide'yi kınadığı ile ilgili dosyayı ve önde gelen Suudi Arabistanlı bilim adamı Salman Ebu Avdeh'in Usame bin Ladin'e yazdığı El Kaide'nin amaçlarının meşru olmadığı ve gayri ahlaki olduğunu söylediği açık mektubu İngiltere'nin yurt dışındaki bütün temsiliklerine gönderdi. Hamas ve Hizbullah gibi grupların kendilerini El Kaide'den uzak tutmaya çalıştıkları ifade edildi.

El Kaide aleyhinde hazırlanan başka bir propaganda dosyasında ise "El Kaide askeri yenilgiye uğradı", "El Kaide artık bir tehdit olmayacak", "El Kaide'ye karşı savaş kazandığımızı iddia etmiyoruz. El Kaide'nin desteğini kaybetmekte olduğunu söylüyoruz." gibi ifadeler yer alıyor.

Kaynak: The Guardian

Bu haber toplam 820 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri