Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İnsan evrimi tamamlandı

08 Ekim 2008 / 00:12
Önde gelen genetik uzmanlarına göre, insanoğlunun evrimi sona erdi.
Önde gelen genetik uzmanlarına göre, Batı'daki yaşlı babaların fiziksel özellikleri insanoğlunun evriminin sona erdiğini gösteriyor

Londra Üniversitesi Profesörü Steve Jones'a göre 35 yaş üstündeki babalar evrimi üzerlerinden atmış gibi görünüyorlar.

Steve Jones, "İnsan evrimi sona erdi" konulu verdiği konferansta evrimin üç unsurdan oluştuğunu,bunların da doğal ayrım, mutasyon ve rastgele değişim olduğunu ileri sürdü. Profesör Jones The Times'a yaptığı açıklamada " Oldukça beklenmedik bir şekilde üretken örüntüler nedeniyle insan mutasyon oranının düştüğünü belirtti.

Evlilik modeli ve doğum kontrolü örnek olarak gösteren Jones "İnsanın sosyal değişimi genetik geleceğini de değiştirir" dedi.Kimyasal ve radyoaktif kirliliğin genetiği değiştirmesinin yanısıra, insanın ilerlemiş yaşının da mutasyona neden olan en önemli etkenlerden biri olduğunu belirtti.

Erkeklerdeki hücre bölünmesi yaşla birlikte çoğalır.Jones "Her hücre bölünmesinde, bir hata olasılığı dolayısıyla bir mutasyon,değişiklik olur" dedi. 29 yaşındaki bir erkekte spermler arası yaklaşık 300 bölünme yaşanır ve bu onu mutasyona iter - her bir hücrenin bölünümü hata olasılığına sahiptir -

50 yaşındaki bir erkek içinse bu rakam 1000'in üzerindedir.Yani yaşlı babaların sayısındaki düşüş mutasyon oranında temel bir etkiye sahiptir.

Profesör Jones, 888 çocuk sahibi olmasıyla ünlü olan ve 18. yüzyılda ölen Fas'lı Moulay İsmail'i örnek göstererek " Eski zamanlarda yüzlerce çocuğu olabilecek güçlü bir erkek bulabilirdiniz" dedi.(İsmal'in bu ünü kazanması için 60 yıl boyunca hergün 1.2 kadınla birlikte olduğu düşünülüyor.)

Diğer bir faktör ise doğal ayrımın azalmasıdır.Jones "Eski zamanlarda, doğan çocukların yarısı 20 yaşına gelmeden ölmüş oluyorlardı.Şimdiyse Batı'daki çocukların %98'i 21 yaşına kadar yaşıyorlar.Bu da doğal ayrımın azalmasına neden oluyor" dedi.
Kaynak:
Bu haber toplam 1538 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri