Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İnsan satılık değildir.

30 Haziran 2008 / 13:16
Türkiye, BM Göç Örgütü ve Avrupa Komisyonu'nun İşbirliğiyle ile İnsan Ticaretine Karşı Ulusal Bilgilendirme Kampanyası'nı Başlattı.


Alo 157 acil yardım hattı, insan ticareti mağdurları kurtarıyor. Türkiye, BM Göç Örgütü ve Avrupa Komisyonu'nun işbirliğiyle ile İnsan Ticaretine karşı Ulusal Bilgilendirme Kampanyası'nı başlattı. "İnsan Ticaretine Kayıtsız ve Tepkisiz Kalmayın" sloganı ile yürütülecek kampanyada hem mağdurlar, hem de halkın Alo 157 acil yardım hattını aramaları isteniyor. Alo 157 hattının aracılığıyla başta Moldovalı, Ukraynalı ve Rus olmak üzere, 150 mağdurun kurtarıldığı bildirildi.

Türkiye'nin son yıllarda iyice yoğunlaşan insan ticaretiyle mücadele çerçevesinde BM Uluslararası Göç Örgütü'nün yakın işbirliğiyle ve Avrupa Komisyonu'nun finansmanı ile yürüttüğü "Türkiye'de İnsan Ticaretiyle Mücadele ve Tüm İnsan Ticareti Mağdurlarının Yargıya Erişimini Teşvik Etme Çabalarının Desteklenmesi Projes"nin kapsamında bilinç artırmak amacıyla halkı bilgilendirme kampanyası başlatıldı.


"İnsan Ticaretine Kayıtsız ve Tepkisiz Kalmayın" sloganı ile yürütülecek kampanyanın başlatılması dolayısıyla Dışişleri Bakanlığı'nda ilgili bakanlık ve kuruluşların katılımıyla bir tanıtım toplantısı düzenlendi. Kampanya'nın tanıtım filminin de gösterildiği toplantıda özellikle Türkiye'nin insan ticaretinin mağdurları için kurduğu 157 acil yardım hattına dikkat çekildi.

-ALO HATTI İLE 150 MAGDUR KURTARILDI-

İçişleri ve Dışişleri Bakanlıkları üst düzey bürokratlarının da bulunduğu tanıtım toplantısında 157 acil yardım hattı sayesinde şimdiye kadar 150 insan ticareti mağdurunun kurtarıldığının altı çizildi. Açıklanan verilere göre, kurtarılan mağdurların 62'si Moldova, 30'u Ukrayna, 24'ünün ise, Rusya uyruklu olduğu belirlendi.


Ancak, 157 hattının aracılığıyla kurtarılan mağdurların sayısında bir azalma olduğu da gözleniyor. 2005'de 52 ve 2006'da 56 olan söz konusu sayı, geçen yıl 28'e indi. Bu arada, bu yılda şimdiye kadar 14 mağdur kurtarıldı.


Öte yandan, 2007-2008 döneminde belirlenen insan ticareti mağdurlarının sayısının 223'yi buldu. 2007 yılında 148 olan sayı, geçen yıl 75'ye geriledi.


Yetkililer ise, bu azalmanın nedenlerini belirlemenin zor olduğunu belirtmekle birlikte insan ticaretine karşı mücadelenin hızlandırılması ve cezaların artırılmasının caydırıcı olduğunu düşündüklerini de ifade ettiler.


Dışişleri Bakanlığı'ndaki tanıtma toplantısında bir konuşma yapan İçişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Zekeriya Şarbak da, "İnsan ticareti, uluslararası sınırların ötesine geçmiş bir sorundur" dedi ve projenin kapsamında 157 acil yardım hattının kapasitesinin artırılmasının da amaçladığını belirtti. Şarbak, kampanyanın sayesinde tespit edilen mağdurların sayısının artırılması beklentisini de dile getirdi.


Dışişleri Bakanlığı'nın ilgili Müdür Yardımcısı Melih Ulueren de, insan ticaretinde, iki taraftan birinin köle olduğuna dikkat çekerek söz konusu ticaret için "Milli değerlerimiz açısından da anlaşılır gibi değil. Mücadele konusunda kararlıyız" dedi.


BM Göç Örgütü Türkiye Temsilcisi Maurizio Busatti ise, medyanın insan ticaretiyle mücadelede "hayati" bir rol oynadığını vurgularken de Türk hükümetinin bu suça karşın "çok etkin önlemler" i uygulamaya koyduğunu da söyledi.(ANKA)

Bu haber toplam 1120 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri