Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İnsanımız Avrupa'ya damga vurcak

31.10.2010 03:11
Avrupa'da yaşayan 3 nesil insanımız farklı geliyor ve siyasette, sporda, hertürlü aktivitede bizde varız diyorlar. İşte İsveç'in başkenti Stockholm'un Botkyrka belediyesine encümen seçilen Denİz Bulduk...

ATİLA ALTUNTAS/STOCKHOLM
‘’Türkiye’den ve diğer ülkeden gelen yabancıların kalabalık olarak yaşadığı Stockholm’ün Botkyrka bölgesinde ‘’Ermeni Soykırım’ anıtı dikilmesi için bir istek ve çaba var. Belediyenin böyle bir yanlışı yapmaması için biz net tavrımız koyduk ve bunun takipçisi olacağız’’ diyen Türkiye kökenli çiçeği burnundaki siyasetçi Deniz Bulduk gündeme dair önemli açıklamalarda bulundu.

19 Ekim’de İsveç’te yapılan seçimlerde Botkyrka bölgesinden, Yeşiller ve Çevre partisinden encümen azası olarak belediyede görev yapacak olan Deniz Bulduk, Türkiye’den gelen insanların en önemli sorununun, ‘’Eğitim’’ sorunu olduğunu belirtti.

1979 yılında Konya’nın Kulu ilçesinin, Tavşansalı kasabasında doğan Deniz Bulduk, 7 yaşında Annesi ile birlikte, İsveç’te işçi olarak çalışan babasının yanına yerleşir. İlkokul birinci sınıfı Türkiye’de okuyan Bulduk, şuanda Stockholm’de bulunan Södertörns Üniversitesi Ekonomi bölümünde eğitimine devam ediyor.

İsveç’te 3. Jenerasyonun başaralı gençlerinden biri olan Deniz Bulduk, Üniversite eğitiminin yanı sıra, Ticaret ve siyasetle de uğraşıyor. İsveç’te son yapılan seçimlerde belediye meclis üyesi seçilmesiyle de uzun soluklu bir yolun ilk adımını atmış oldu.

31 yaşında evli ve 4 çocuk babası olan Bulduk siyasete atılma gerekçesini şöyle anlatıyor; ‘’Bizim yaşadığımız bölge gibi, genelde yabancı kökenli insanların ikamet ettiği bölgelerde, İsveçlilere göre ikinci sınıf muamelesi görüyoruz. Çocuklar bizim geleceğimiz, onların çok iyi eğitim alması lazım. Ama gel gör ki! Yabancıların oturduğu bölgelerde okullar kalitesiz ve laçka eğitim veriliyor. Bu eşitsizliği özellikle biz Türkiye’den gelenler için büyük bir sorun olarak gördüm ve siyasete girdim’’ diye konuştu.

Bu ülkede söz sahibi olmak istiyorsak politikada etkili yerlere gelmeliyiz’’ diyen Bulduk, ‘’Gençlerimizin iyi eğitim almasını ve siyasete atılmasını çok önemsiyorum. Onlara tavsiyem bütün partileri yakından incelesinler ve hangi partinin fikirlerini, programını beğenirlerse gençlik kollarına üye olup siyasete başlasınlar. Ben böyle yaptım ve Yeşiller partisinin gençlik kollarına yazılarak, siyasete başladım. Tabi bunda İsveç’te Tek Türk kökenli milletvekili olan Mehmet Kaplan’ın etkisi oldu. Kendisini uzaktan takip ediyordum ve çok beğendiğim birisiydi.  Aynı memleketten olmamızda, yeşiller partisini seçmem de etkili oldu.

11 Mart’ta İsveç parlamentosundan geçen, ‘’sözde soykırım’’ kararını talihsizlik olarak niteleyen Bulduk, Bu iş tarihçilerin işi, İsveç parlamentosunun değil. Ben burada suçlu olarak başbakan Rainfeldt ve partisini görüyorum. Çünkü tasarıyı meclise getiren sol ittifak partileri,  grup kararı alarak tasarının geçmesinde etkili oldular. Başbakan Reinfeldt ve partisinin önderliğini yaptığı sağ ittifak gerçekten tasarının geçmemesini isteseydi, onlarda grup kararı alırlardı. Bağlayıcı grup kararı olmayınca sağ ittifak partilerinden 4 milletvekili aleyhte oy verdi ve tasarı geçti. Seçim yakın olduğu için Rainfeldt, Türk grubunun tepki oylarını almak için bu tasarının geçmemesi için fazla bir şey yapmadı’’ şeklinde konuştu.

‘’Biz Türkiye’den gelen insanların en büyük eksikliklerinden biride bu ülkeye entegre olamıyoruz’’ diyen Botkyrka belediye meclis üyesi Deniz Bulduk, ‘’ Babam başta olmak üzere bu zamana kadar bütün yatırımlarımız Türkiye’ye oldu. Hep geri dönme hayalleri kuruldu. 40 yıl sonra anladık ki, biz burada kalıcıyız. Artık kalıcı olduğumuza göre kendimizi daha iyi ifade etmek için İsveççeyi iyi öğrenmeliyiz, başta da söylediğim gibi yüksek lisans ve eğitime önem vermeliyiz, yatırımlarımızın çoğunluğunu buraya yapmalıyız. Bunları yaptığımız takdirde hem kendi çevremize hem yaşadığımız topluma hem de Türkiye’ye büyük faydamız olur’’ şeklinde konuştu.

007.20101031030656..jpg

Kaynak:
Bu haber toplam 3328 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri