Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İnsanlar yiye yiye sonu gelecek

21 Ocak 2009 / 16:27
Avustralyalı araştırmacılar, insanoğlunun kurbağa bacağı tüketimini artırması nedeniyle kurbağa neslinin tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu bildirdi.
Endonezya ve Fransa gibi değişik ülkelerde, sarmısaklı kurbağa bacağı kızartması talebine cevap verebilmek için her yıl 1 milyardan fazla kurbağının öldürüldüğü belirtildi.

Adelaide Üniversitesi'nden araştırmacaı Corey Bradshaw, dünyanın birçok ülkesinde, kurbağa bacağı ihtiyacını karşılamak için bu hayvanların avlanarak ihraç edildiğini söyledi.
İnsanların tamak tadındaki değişimin kurbağa neslini tehlikeye attığını kaydeden Bradshaw, "Yılda bir milyardan fazla kurbağa tüketiyoruz. Dünyanın birçok bölgesinde kurbağaların durumu hiç de iyi değil" dedi.

Kurbağaların tüm yıl boyunca avlandığını ve sayılarının gittikçe azalmaya başladığını belirten Bradshaw "Bu yüzden bunlar da nesli tükenmekte olan hayvanlar listesine eklenmeli" diye konuştu.

Bu arada böceklerle beslenen kurbağaların eko-sistemde çok önemli bir role sahip olduklarını belirten Bradshaw, vahşi ortamlarındaki kurbağalara dokunulmamasını, bunun yerine balık çiftlikleri gibi kurbağa çiftliklerinin oluşturabileceğini kaydetti.
Kaynak:
Bu haber toplam 1122 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri