Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İnsansız uçaklar Türkiye'ye geliyor

12 Kasım 2008 / 19:22
Türkiye’nin İsrail’den satın aldığı 10 insansız hava aracından 2’si bu ay sonunda Türkiye’ye geliyor.
Türkiye’nin İsrail’den satın almak için anlaştığı 10 insansız hava aracından 2’sinin bu ay sonunda Türkiye’ye teslim edileceği bildirildi.

İsrail’in Ankara Büyükelçisi Gabby Levy, yaptığı açıklamada, Türkiye ile İsrail arasında savunma alanında yürütülen işbirliğinin başarıyla sürdüğünü ve bu işbirliğinden her iki ülkenin de memnun kaldığını ifade etti.

Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül’ün bir süre önce İsrail’e yaptığı ziyaretin olumlu sonuçlandığını ve 10 insansız hava aracı alınması konusunda anlaşma imzalandığını belirten Büyükelçi Gabby Levy, şunları söyledi:
"İsrail’in Türkiye’ye kiraladığı bir insansız hava aracı, terör konusunda çok önemli bilgiler aktarıyor. Türkiye bu araçla terör konusunda önemli bilgiler elde ediyor. Türkiye İsrail ile 10 insansız hava aracı alımı konusunda anlaştı. Anlaşmaya göre İsrail, 2 insansız hava aracını bu ay sonunda Türkiye’ye teslim edecek. Diğer 8 araç da belirli aralıklarla, belirlenen sürelerde Türkiye’ye gönderilecek."

TANKLARIN MODERNİZASYONU

Büyükelçisi Levy, Kayseri’de yürütülen tank modernizasyon projesiyle ilgili de şu bilgileri verdi:

"Kayseri’de Anatamir Tank Fabrikası’nda İsrail’den gelen teknik personelin yürüttüğü projede, 171 tankın modernizasyonu yapılıyor. Toplam 800 milyon dolar tutan bu proje 2009 yılında tamamlanacak. Projeye göre 171 tankın elektronik ve mekanik sitemleri yenilenecek, zırhları ve atış sistemleri daha modern hale getirilecek. Modernizasyonunu yaptığımız tanklardan Türk Silahlı Kuvvetleri çok memnun kaldı. Yapılan test sonuçları da bu memnuniyeti ortaya koyuyor. İsrail, savunma sanayi konusunda Türkiye ile ilişkilerini daha da artırmaktan yanadır."

İran’ın nükleer güç olmasının bölge barışını olumsuz yönde etkileyeceğini belirten Levy, "Biz, İran’ın nüklüer bir güç olmasını asla istemiyoruz. Bu gücün bölge barışını olumsuz etkileyeceğini düşünüyoruz. Türkiye, bu konuda İran’a özellikle ekonomik alanda baskı yapmalı. Biz bunu bekliyoruz" diye konuştu.

Kaynak:
Bu haber toplam 1090 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri