Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İnternetten üniversite

15 Mayıs 2008 / 12:01
YÖK, yeni ÖSS modelinin ardından şimdi de internet üzerinden uzaktan eğitim modeline yöneldi.

Yeni modelle üniversite kapılarında yığılan 1 milyon 200 bin gence daha fazla olanak sunulacak, dersler internette verilecek.

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) üniversitelerin kontenjan sorununu aşmak için uzaktan eğitim modeline yöneldi. Mevcut üniversitelerin kontenjanını artırmak ve daha fazla gence üniversite imkanı hazırlamak üzere geliştirilen formüle göre, büyükşehirlerdeki üniversitelerde İnternetle Uzaktan Eğitim Sistemi başlatılacak. Üniversiteler örgün eğitimin yanısıra, Avrupa ve Amerika'da olduğu gibi internet üzerinden eğitim verecek.

KONTENJANLAR ARTACAK

Yeni sistemle üniversite kontenjanları da artacak. Model en fazla sınırlı kontenjan için ÖSS engelini aşamayan 1 milyon 200 bin öğrenciyi sevindirecek. Avurpa'da da yaygınlaşan model, özellikle ABD'de üniversitelerde uygulanıyor. Newport International University, Massachusetts Üniversitesi bu üniversitelerden. 1987 yılında kurulan Avrupa Uzaktan Eğitim Üniversiteleri Birliği'nin de 20 Avrupa ülkesinde 22 üyesi bulunuyor. YÖK'teki proje henüz taslak aşamasında.

ÖĞRETİM ÜYELERİ İLE CHAT

YÖK'ün düşündüğü modelde ders kitaplarındaki içerik çevrimiçi bir öğrenme portalında yayınlanıyor ve bu derslerin içeriği ile tutarlı alıştırma ve uygulamalarda ortaya çıkan öğrenme eksikleri etkileşimli video derslerle tamamlanıyor. Öğrencilerin diğer öğrenciler, öğretim üyeleri ve danışmanlarla etkileşimi tartışma, elektronik sohbet ve yüz yüze etkileşimlerle sağlanıyor.

Net sistemi İlahiyatlarda uygulanıyor

YÖK'ün üzerinde çalıştığı projenin bir benzeri İlahiyat fakültelerinin lisans tamamlama programında halen başarıyla uygulanıyor. İlk mezunlarını bu yıl veren Ankara Üniversitesi Uzaktan Eğitim Merkezi (ANKUZEM) 2 yıllık ilahiyat önlisans derecesine sahip kişilere internet üzeriden verilen eğitimle 4 yıllık ilahiyat lisans diploması veriyor. Dijital temelli sistemde webcast, multicast, video on demand, akademik tv, video konferans gibi tekniklerin tümü uygulanıyor. Merkez Türkiye'nin 81 ilinde ve 13 ayrı ülkede 1200 civarında öğrenciye uzaktan eğitim hizmeti veriyor.

Yeni Şafak - Yakup Bulut

Bu haber toplam 942 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri