Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Bir millet intihar ediyor

20.10.2009 06:58
Savaşlar ve ambargo altında hayat koşullarının katlanılmaz hale geldiği Filistin’de intihar oranları rekor seviyelere çıktı. Her gün 3 Filistinli intihara teşebbüs ediyor
İsrail'in sıkı ambargosu ve askeri operasyonlar altında hayat sürmeye çalışan Filistinliler arasında intihar vakaları rekor düzeylere çıktı. El Arabiya'nın Filistin yönetimi ile Gazze'yi denetimi altında tutan Hamas yetkililerine dayandırdığı haberinde, geçim darlığı, seyahat kısıtlamaları ve siyasi tıkanıklık gibi nedenlerin, intihar vakalarında artışa yol açtığı kaydedildi.

Resmi sayımlara göre Batı Şeria'da 2009'un başından itibaren 250 intihar vakası tespit edilirken, bunlardan 8'i ölümle sonuçlandı. Gazze'de ise aynı dönemde 7'si ölümle sonuçlanan 95 intihar vakası görüldü. İntihar vakalarının, yüzde 60.6 ile kadınlar arasında daha yüksek olduğu belirlendi. Yetkililer, Batı Şeria'da intihar vakalarının artışına gerekçe olarak, geçim darlığına işaret ediyor.

El Arabiya'ya değerlendirmelerde bulunan Faysal El Hin adlı Filistinli doktor, gelecekten umudunu kesen Filistinlilerin intiharı seçtiğine işaret etti. Gazze'deki intihar patlamasında, kanlı operasyon ve İsrail ambargosunun büyük payı olduğuna dikkat çeken Faysal, İsrail'in, 700 civarındaki askeri kontrol noktasıyla Batı Şeria'daki hayat koşullarını katlanılmaz hale getirdiğini kaydetti.

Filistinli doktor, kadınların intihar gerekçesi olarak gösterilen aile içi şiddetin de son tahlilde ekonomik zorluklarla bağlantılı sorunlardan kaynaklandığını savundu.
Bu haber toplam 1270 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri