Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İntihar eden yarbay Tatar'ın Ergenekon'la 11 bağı

25.12.2009 11:58
Hakkında tutuklama kararı çıktıktan sonra intihar ettiği söylenen Yarbay Tatar'ın Ergenekon'la 11 bağı tespit edildi...

 

Amirallere suikast soruşturması kapsamında hakkında ikinci kez tutuklama kararı çıkınca intihar eden Deniz Yarbay Ali Tatar'ın DHKP-C örgütünün Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'ndaki sorumlusu olduğu iddia edildi.

Ali Tatar'ın isminin Ergenekon soruşturması kapsamında değerlendirilen 11 ayrı konuda geçtiği öğrenildi. Tatar'a yönelik suçlamalar:

SUİKASTÇİLERLE SIKI İRTİBAT

• Amirallere suikast planlarında ismi geçen teğmenlerle sıkı irtibatının bulunduğu iddia ediliyor.

Ergenekon sanığı Şener Eruygur ile irtibatları belirlendi. Eruygur'dan aldığı talimatlar çerçevesinde Deniz Harp Okulu organizasyonunda yer aldığı iddia edildi.

• Poyrazköy soruşturmasının ardından ele geçirilen Kafes planında yer alıyor. Kamuoyuna yansımayan belgeler arasında isminin geçtiği ve bu faaliyetleri organize eden şahıslar arasında ismi geçiyor.

• Veli Küçük'te dosyalar arasında geçen kadrolaşma faaliyetlerinde ismi geçiyor.

KÖPRÜ PERSONEL GÖREVİ

• Doğu Perinçek ve Şener Eruygur'dan gelen talimatlarda Askeri Personelle köprü elamanı görevi gördüğü iddia ediliyor.

• Deniz Kuvvetlerinde fişleme kayıtları yaptığı iddia ediliyor. Albaylar teğmenler ve askeri öğrencilerle ilgili, ailevi durumları, etnik kökenleri, zevkleri tutumları ve davranışları gibi bir çok konuda detaylı fişlemeler hazırladığı iddia ediliyor.

• Harp okulu ile ilgi olarak tutuklu teğmenlerden Ülkü Öztürk ve Burak Düzalan ve Çağatay isimli teğmenlerden gelen bilgi notlarının Ali Tatar'da toplandığı iddia ediliyor.

DHKP-C'NİN YAPILANMASINA YARDIM

• Tatar'ın uyuşturucu kullanmak ve satmaktan tutuklu bulunan iki teğmenle arasının çok iyi olduğu ve teğmenleri koruyup kolladığı ve teğmenler hakkında işlem yapılmasını engellediği iddia ediliyor.

• Gelen bir ihbarda terör örgütü DHKP-C'nin Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'ndaki yapılanmasına yardım ettiği iddia edildi.

• Deniz Kuvvetleri'ndeki fuhuş ve uyuşturucu organizasyonu içinde isminin geçtiği ve genç subaylara uyuşturucu temin ettiği iddia ediliyor. Tatar'ın yapı içinde uyuşturucu satışının lideri olduğu iddia ediliyor.

• Soruşturma sırasında çıkan bir belgede "yeni gelecek teğmenler hakkında bilgi, belge, fotoğraf ve kayıtların en geç 5 Eylül gününe kadar kendisine ulaştırılması" bilgisine yer verildi.

Kaynak: Star

Bu haber toplam 1528 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri