Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İptale gerekçe Türkeş'in vasiyetimi

27 Haziran 2008 / 19:43
Ülkücüler, 18 yıldır çıktıkları Tekir Yaylası'na bu yıl çıkmıyor.
Ülkücüler, 18 yıldır çıktıkları Tekir Yaylası'na bu yıl çıkmıyor. Kararın gerekçesi ise Türkeş'in vasiyeti olarak açıklanıyor ancak kulaktan kulağa 'Kene korkusu' söylentisi yayılıyor.
Merhum Alparslan Türkeş'in ülkücülere miras bıraktığı 'Erciyes Zafer Kurultayı' artık yapılmayacak. MHP Kayseri İl Başkanı Süleyman Korkmaz, kararın gerekçesini 'Türkeş'in vasiyeti' olarak açıkladı.

Zaman Gazetesi'nde bugün yeralan habere göre Türkeş'in her Türk devleti için bir kurultay yapılmasını istediğini belirten Korkmaz, "Bunu gerçekleştirdik. Son kurultayı Kıbrıs Türk Cumhuriyeti için düzenledik. Böylece Başbuğ'un vasiyeti yerine getirilmiş oldu. Artık bitti." dedi.

"İptal talebi genel merkezden mi geldi?" sorusuna 'hayır' karşılığını veren Korkmaz, kurultayı organize eden Kayseri il teşkilatının kendi inisiyatifiyle karar aldığını kaydetti. Erciyes Dağı'nın Tekir Yaylası'nda 18 yıldır yapılan Zafer Kurultayı, her yıl ağustos ayının ilk haftasında ülkücüleri bir araya getiriyordu.

Kurultay vesilesiyle her yıl ağustos ayının ilk haftasında Erciyes'in zirvesinde buluşan ülkücüler, 2 geceyi burada geçiriyordu. Artık kurultay düzenlemeyeceklerini söyleyen Kayseri İl Başkanı Süleyman Korkmaz, resmi açıklamanın 10 gün içinde yapılacağını belirtti.

Korkmaz, "Kene korkusu, ülkücülere kurultay iptal ettirdi." iddiasının da doğru olmadığını bildirdi.

MHP'den üst düzey bir yönetici de, bundan sonra 'Erciyes Zafer Kurultayı' adı altında bir etkinlik yapılmayacağını doğruladı. Zafer Kurultayı yerine, daha dar, bölgesel şenlikler düzenleneceğini belirtti.

17 yıl boyunca ülkücüleri konuk eden Tekir yaylası renkli olaylara sahne oldu. En coşkulu kurultaylar hiç şüphesiz ki Türkeş'in döneminde geçti. İlginç olaylar, diyaloglar yaşandı. Bozkurt heykeliyle ilgili olay bunların başında geliyor. Bursa ülkü ocaklarına mensup ülkücüler tahta üzerine yapılmış uluyan bir bozkurt heykelini alkışlar eşliğinde kalabalığı yara yara Türkeş'e hediye etmek istedi. Ancak konuşmasına ara veren Türkeş, "İndirin o heykeli, siz putperest misiniz? Putperest mi oldunuz?" diye çıkıştı. Bunun üzerine, eller üzerinde gelen bozkurt heykel ani bir manevra ile geriye döndürüldü; ardından yere indirilerek sessizce kaldırıldı.

Başbuğ'un vefatından sonra MHP genel başkanlığı koltuğuna oturan Devlet Bahçeli'nin katıldığı kurultaylarda da enteresan gelişmeler oldu. Adıyaman teşkilatının, Bahçeli'nin açış konuşmasından sonra iki tepeden birden otomatik silahlarla ateş etmeleri günlerce konuşulmuştu. Kongre sürecine denk gelen bir kurultayda da, genel başkan adaylarından Ramiz Ongun kurultay alanından zorla çıkarılmıştı.

"ÜLKÜCÜLER KENEDEN KORKMAZ"


MİLLİYETÇİ Hareket Partisi (MHP) İl Başkanı Süleyman Korkmaz, 'kene korkusu' nedeniyle her yıl Erciyes Tekir Yaylası'nda düzenlenen Zafer Kurultayı'nın iptal edildiği haberine tepki gösterdi. Korkmaz, ülkücülerin keneden korkmayacağını belirtti.

MHP İl Başkanı Süleyman Korkmaz, 2200 rakımlı Erciyes Tekir Yaylası'nda her yıl düzenlenen Zafer Kurultayı'nın kene korkusu nedeniyle değil amacına ulaştığı için bundan sonra yapılmayacağını söyledi.

Kene korkusunun nereden çıktığını anlayamadığını ifade eden Korkmaz, "17 tane Türk devleti adına her yıl kurultay düzenledik. En sonuncusunu da geçen yıl yaptık. Bundan sonra da Kurultay'ı yapmama kararı aldık" dedi. Ülkücülerin keneden korkmadığını ifade eden Korkmaz, "Galiba keneden rant elde etmek isteyenlerin hesabı var. İleride İl Başkanlığı olarak Kurultay benzeri bir etkinlik yapmayı düşünüyoruz. Şu anda Kurultay'ın amacına ulaştığını düşünüyoruz" diye konuştu.

Tarım İl Müdür Vekili Aydın Çalışkan ise, Tekir Yaylası'ndaki küçükbaş hayvanların keneye karşı ilaçlandığını ifade ederek, "Hisarcık Belediyesi ile yaptığımız çalışmada hayvan sahiplerine ücretsiz kene ilacı da dağıttık" şeklinde konuştu.
Kaynak:
Bu haber toplam 812 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri