Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Irak, Türkiye'den 50 adet tren seti almak istiyor

25 Aralık 2008 / 18:54
Irak Ulaştırma Bakanı Amer Abduljabbar İsmail, Türkiye'den 50 adet tren seti satın almak istediklerini söyledi.

İsmail, Türkiye Vagon Sanayi AŞ'yi (TÜVASAŞ) ziyaret etti. Basına kapalı olarak gerçekleştirilen ziyaretten sonra gazetecilerin sorularını yanıtlayan İsmail, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım'ın daveti üzerine Türkiye'ye geldiğini belirtti.

Türkiye'nin Irak'a hediye ettiği 5 tren seti için düzenlenen törene katıldığını anımsatan İsmail, ''Törenden sonra sayın bakanla bir araya geldik. Toplantı yaptık. Toplantıda, Türkiye ile Irak arasındaki yeni ilişkiler, özellikle de ulaştırma alanında da fikir alışverişlerimiz oldu. Ulaşım sektörü konusunda karşılıklı fikir alışverişinde bulunduk. Sonuçta çok iyi anlaşmalarımız olacaktır. Bu anlaşmalar inşallah gelecekte gerçekleştirilir'' diye konuştu.

İsmail, Türk Hava Yollarının (THY) Bağdat'ta şube açması ve Türk uçaklarının Bağdat Havaalanı'na gelmesinin ikili ilişkileri daha da canlandırdığını dile getirdi.

Özellikle demiryolları alanında yeni adımlar atmak istediklerini ifade eden İsmail, şunları söyledi:

''Irak'taki bakanlığımızın çok büyük bir projesi var. Bu proje demiryolları ile ilgilidir. Zaho'ya kadar yeni bir demiryolu inşa etmek istiyoruz. Bu proje Ortadoğu'da çok büyük bir projedir. Çünkü güneyi kuzeye bağlayacağız. Özellikle de Körfez ülkelerinden gelen malları Irak yoluyla Türkiye ve sonra da Avrupa'ya göndereceğiz. Süveyş Kanalı'nın bir benzeri olacak. Bu proje dünyanın güneyini kuzeyine bağlayacaktır.''

-''TÜRKİYE'DEN 50 TREN SETİ ALMAK İSTİYORUZ''-

Türkiye ile Musul demiryolları ve Gaziantep arasındaki ulaşımın canlandırılması için anlaşmaya vardıklarını bildiren İsmail, sözlerine şöyle devam etti:

''Gelecek günlerde üçlü bir toplantımız olacak. Biz ve Türkiye Ulaştırma Bakanı ve Suriye Ulaştırma Bakanı ile bir araya geleceğiz. Söz konusu toplantı ya İstanbul ya da Bağdat'ta olacak. Yeni projeler hakkında yeni kararlar alacağız. Bakanlık olarak Türkiye'den 50 tren seti almak istiyoruz. Burada üretim alanlarına ve fabrikaya göz atmak istedik. Buna göre çalışmalarımızı yapacağız. Aynı zamanda eski trenlerin yeniden bakımı hakkında konuştuk. Her iki ülke arasındaki deneyim ve işbirliğini dile getirdik. Aynı zamanda hızlı tren projesine de görmek istedik. Çünkü Bağdat'ta aynı projeyi gerçekleştirmek istiyoruz.''

Gazetecilerin, PKK'nın lojistik desteğinin kesilmesi yönünde bakanlığın çalışmalarını sorması üzerine İsmail, ''Bizim hükümetimiz her zaman komşularıyla işbirliğini düşünmektedir. Komşularının toprak bütünlüğüne çok önem vermektedir'' diye konuştu.


AA

Kaynak:
Bu haber toplam 856 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri