Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Irak'ta insanlığını yitirmiş askerler

19.08.2009 00:52
Irak'ta İngiliz askerlerinin işkence ederek öldürdüğü iki çocuk babası Baha Musa ile ilgili dün başlatılan kamu soruşturmasında başka korkunç ayrıntılar da ortaya çıktı.
Irak'ta 2003′te Iraklı iki çocuk babası 26 yaşındaki Baha Musa'nın İngiliz askerleri tarafından işkenceyle öldürdürülmesi ile ilgili başlatılan soruşturmada, askerlerin Iraklıları Michael Jackson gibi dans etmeye zorladığı da ortaya çıktı.

Soruşturmada İngiliz askerlerinin Iraklı mahkumların acı feryatlarından ‘koro' oluşturdukları ve mahkumları 25 Haziran'da ölen Michael Jackson'ın ünlü ‘ay yürüyüşünü' yapmaya zorladıkları kaydedildi.

Iraklılar, Eylül 2003′te Basra'da İngiliz askerleri tarafından tutuldukları sırada sözlü tacize uğradıklarını, kafalarına çuval geçirildiğini, kaynar suyla haşlandıklarını, damgalandıklarını, üzerlerine işendiğini ve dışkıların üzerine yüz üstü yatmaya zorlandıklarını anlattı.

İNSANLIK DIŞI MUAMELE

Tutuklu olanlardan biri 26 yaşındaki otel çalışanı Baha Musa'ydı. Musa, 36 saat içinde 93 ayrı yaralanma nedeniyle gözaltında yaşamını yitirmişti.

Muayene edilen diğer tutuklularda da ‘yaygın ve ciddi' yaralanmalar tespit edilmişti.

Dün Londra'da başlayan soruşturmada ilk kez işkencenin görüntüleri de ortaya çıktı. Görüntülerde bir asker inleyen ve kafalarına çuval geçirilmiş mahkumlara bağırırken ve sözlü tacizde bulunurken görülüyor.

Görüntülerdeki eski asker Donald Payne, iki yıl önce askeri mahkemede yargılanmış ve insanlık dışı muamelede bulunmaktan suçlu sulunmuştu. Diğer askerler de ihmal ve taciz nedeniyle cezalandırılmıştı.

İngiliz askerleri 13 Eylül 2003 pazar günü El Haytam otelinde Baha Musa'yı diğer Iraklılarla birlikte tutukladı. Silah gizlediği iddia edilen otel sahibi ise kaçmayı başardı.

56 saate kadar gözaltında tutulan mahkumlar sorgu sırasında türlü işkencelerden geçirilirken, Baha Musa'nın bedeni zulme ancak pazartesi gecesine kadar dayanabildi. Otopside burnu ve kaburga kemikleri kırılan Musa'nın sürekli dövülme sonucu 93 ayrı yaralanma nedeniyle öldüğü belirlendi.
Bu haber toplam 1048 defa okunmuştur

Etiket(ler): , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri