Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Korkunç saldırı: 132 ölü

26.10.2009 07:04
Irak'ın başkenti Bağdat'ta düzenlenen bombalı saldırılarda ölenlerin sayısının 132'ye çıktığı bildirildi. Başbakan Erdoğan ise Irak'a acil yardım teklifini iletti.
Bağdat'ta hükümet binalarını hedef alan bombalı saldırılarda polis ve sağlık yetkililerinden alınan bilgilere göre toplam 132 kişi öldü. Yerel makamlar bomba yüklü araçlarla iki farklı yerde yapılan saldırılar sonucu 85 kişinin yaralandığını açıkladı.

İntihar bombacılar tarafından yapılan saldırıların Adalet Bakanlığı ve eyalet hükümeti binaları yakınlığında meydana geldiği kaydedildi.

ERDOĞAN: IRAK'A ACİL YARDIM TEKLİFİMİZİ İLETTİK

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Irak'ın başkenti Bağdat'ta bugün düzenlenen bombalı saldırının ardından Türkiye olarak acil yardım teklifini ilettiklerini söyledi.

Bağdat'ta bombalı araçlarla düzenlenen intihar saldırısında 100'e yakın kişinin öldüğü ve çok sayıda kişinin yaralandığını haberini aldıklarını belirten Erdoğan, "Biz bu terör anlayışını hiçbir yere sığdırmıyoruz, sığdıramıyoruz. Bunun kesinlikle dinle, diyanetle uzaktan yakından alakası yoktur. Bu, insanlık dışı bir olaydır." dedi.

Başbakan Erdoğan, Türkiye - Pakistan İşadamları Forumu'nda yaptığı konuşmada teröre karşı dayanışma içerisinde olmaya mecbur olduklarını ifade etti. Erdoğan, "Teröre karşı ortak bir mücadele platformunu dünyanın her yerinde geliştirmek durumundayız." diye konuştu.Irak'ın başkenti Bağdat'ta bu sabah bomba yüklü iki araçla düzenlenen saldırının ardından kent merkezinden geçen Dicle Nehri'nin dumanla kaplandığı bildirildi.

ABD ordusunun Haziranda kent merkezinden çekilmesinden sonra şeyhlerin de asayişe desteği sayesinde azaldığı bildirilen terör saldırıları kendini göstermeye devam ediyor.

Devlet televizyonu, bombalalı saldırıların Vilayet binası ile Adalet Bakanlığına yönelik olduğunu duyurdu.

Bağdat'ta Ağustos ayında Dışişleri ve Maliye bakanlıkları iki bomba yüklü araçla vurulmuş, 100 kişi hayatını kaybetmişti
Bu haber toplam 1288 defa okunmuştur

Etiket(ler): , , , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri